Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka mají situaci zlepšit dvě novely zákona o léčivech. Ty zvyšují dohled nad distribucí léků, ale i sankce pro ty, kteří s nimi ilegálně kšeftují.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vybral Kateřinu Podrazilovou jako novou ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Nahradí tak dosavadní ředitelku Irenu Storovou.
Radiožurnálu se podařilo zmapovat, kam léčiva proudí, jakými cestami a proč k tomu dochází. Zastavit nelegální vývozy by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv pomohly vyšší sankce.
Z lékáren zmizelo nejméně 130 tisíc balení v hodnotě 67 milionů korun. Provozovatelům za nedostatky ve vedení evidence skladových zásob a výdeje v lékárnách udělil ústav milionové pokuty.
Jaká je příčina výpadku dodávek léků a co dělat, když lék, který běžně užívá, není na trhu? Na dotazy posluchačů odpovídala ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
„Současný nedostatek některých léčiv s válkou na Ukrajině nesouvisí, protože žádný z darovaných léků nebyl určen pro český trh a v Česku nechybí,“ vysvětluje mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob.
„Naštěstí se nám vždy podařilo najít náhradu, nějaké generikum. Je to problém, ale naší prací je, abychom lidem a lékařům pomohli,“ upozorňuje vedoucí lékárny.
Podle státního ústavu pro kontrolu léčiv je výpadků stejně jako v minulých letech. „Je to téma, o kterém se více mluví a tím vzniká dojem, že je toho více,“ říká jeho ředitelka.
Průzkum zájmu o posilující dávku očkování si nechalo udělat také ministerstvo zdravotnictví. Podle výsledků zvažuje přeočkování na podzim čtyřicet až padesát procent lidí.
Pravděpodobnou souvislost s očkováním proti covidu-19 má podle ředitele sekce registrací Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáše Boráně jedno úmrtí v Česku.
Pandemie může mít i některé pozitivní dopady – například rychlejší vývoj a schvalování nových léků. Klinická hodnocení byla dosud velmi zdlouhavá a finančně náročná.
Do Česka by letos měl dorazit téměř milion vakcín proti chřipce. Je to asi o 13 procent víc než loni. Loni na podzim lékaři v Česku vyočkovali zhruba 860 tisíc vakcín proti chřipce.
Ústav má podle Ireny Storové přístup i k materiálům, které má k dispozici Evropská léková agentura. „Je mimochodem velmi podobná tomu, jakou jsme viděli my,“ řekla Radiožurnálu.
V dokumentaci k ruské vakcíně byly podle Storové desítky stran, u podobných léčivých přípravků jich ale bývají i desítky tisíc. Žádost o klinickou studii zatím ústav podle šéfky také nedostal.
„Nový ministr i premiér prohlásili veřejně, že konkrétně v oblasti vakcín preferují, aby se v České republice používaly vakcíny, které jsou řádně registrované Evropskou lékovou agenturou.“
Sputnik V by navíc mohla během pár týdnů schválit Evropská léková agentura. Znovuotevřená debata o dodávkách ruské očkovací látky tak podle oslovených expertů nedává příliš smysl.
„V rámci pravidel je potřeba předložit určité dokumenty, všechny možné informace, abychom žádost mohli posoudit a případně ji schválit, nebo neschválit,“ říká Storová ke Sputniku V.
Ivermektin je sice prověřený a bezpečný lék, není ale dokázána jeho účinnost pro léčbu pacientů s covidem. Podle Storové ho lékař může předepsat, stačí jen ohlášení této skutečnosti SÚKLu.
Prezident Miloš Zeman žádá po premiérovi Andreji Babišovi (ANO) odvolání dvou ministrů i šéfky regulačního úřadu pro léčiva. Co svým krokem sleduje? A proč zvyšuje tlak na premiéra právě teď?
Očkovat látkou AstraZeneca na dva týdny přestalo třeba Dánsko, potom co měli někteří naočkovaní zdravotní komplikace. Očkování šarží po úmrtí zdravotní sestry pozastavilo i Rakousko.
„Není to nic nového, prezident v tomhle směru má stále stejný názor. Samozřejmě to beru na vědomí, to je vše, co k tomu můžu říct,“ řekl novinářům Babiš.
Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny úřady v rámci Evropské unie, stejně jako ostatní využívané očkovací látky.
Česko má od Putina slíbenou ruskou vakcínu Sputnik V, řekl prezident Miloš Zeman. On i premiér Andrej Babiš si myslí, že postačí certifikace od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
„Funguje jako protilátkový test, takže se úplně nehodí pro časné stadium pozitivity,“ uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.