OVĚŘOVNA: Léky nechybí kvůli válce na Ukrajině. ‚Žádný z darovaných nebyl určen pro český trh‘

  • V Česku panuje nervozita kvůli nedostatku léků. Chybí vybrané přípravky s obsahem penicilinu či dětské sirupy, které tlumí horečku.
  • Na sociálních sítích se v souvislosti s tím začal šířit narativ, že za nedostatkem léčiv stojí válka na Ukrajině a české humanitární dodávky léků do válčící země.
  • To ale popírá výrobce chybějícího léku, lékový úřad a ministerstvo zdravotnictví. „Současný nedostatek některých léčiv s válkou na Ukrajině nesouvisí, protože žádný z darovaných léků nebyl určen pro český trh a v Česku nechybí,“ vysvětluje pro Ověřovnu serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Ověřovna! Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky, ilustrační foto

Nedostatek léků v českých lékárnách nemá s válkou na Ukrajině vůbec nic společného | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„22.11. naše vláda poslala 10 plně naložených kamiónů s léky na Ukrajinu. Prostě vybrakovali sklady a všechny léky, které zde byly pro naše občany, poslali na Ukrajinu.“ Příspěvek začínající tímto textem koluje ve stovkách sdílení po sociálních sítích na řadě ať už anonymních, či reálně vyhlížejících profilů. Na každém pak sbírá i nižší stovky rozhořčených komentářů a reakcí.

Jak ale serveru iROZHLAS.cz potvrdilo ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), nedostatek léků v českých lékárnách nemá s válkou na Ukrajině vůbec nic společného.

Co směřovalo na Ukrajinu?

Že Česko formou dodávek léků a zdravotnického materiálu Ukrajině vypomáhá, je pravda. První dodávky na Ukrajinu směřovaly už v březnu, krátce po vypuknutí války. V květnu už šlo podle veřejně dostupných informací ministerstva zdravotnictví o pátou dodávku a další následovala během července.

V Česku chybí sirupy na horečku pro děti. Lékový úřad vyjednal mimořádnou dodávku 350 tisíc balení

Číst článek

„Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině vyslalo ve spolupráci s darujícími společnostmi již deset kamionů léčivých přípravků do centrálního skladu humanitární pomoci v Polsku,“ potvrzuje mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Že by ale dodávky vedly k nedostatku v českých lékárnách ministerstvo zdravotnictví odmítá. „Současný nedostatek některých léčiv s válkou na Ukrajině nesouvisí, protože žádný z darovaných léků nebyl určen pro český trh a v České republice nechybí. Nedostatek léčiv je problém celoevropský, nepotýká se s ním pouze Česká republika,“ upozorňuje Jakob.

Na Ukrajinu podle ministerstva směřovaly jiné typy léků, než jaké v lékárnách aktuálně chybí a jsou poptávané. „Konkrétně se jedná o léčivé přípravky pro využití v urgentní medicíně, vhodné na tlumení bolesti, k léčbě krevních sraženin, infekcí, zánětů, léčbu šokových stavů, srdečních onemocnění a dalších potřebných léků, které byly vyžádány ukrajinskou vládou,“ upřesňuje Jakob.

Nárůst poptávky

Největší nervozitu způsobil mezi rodiči nedostatek léku Nurofen pro děti. Jde o sirup, který tlumí u malých dětí, které ještě neumějí polykat prášky, horečku.

„Hned na začátku válečného konfliktu jsme si udělali analýzu, kdy jsme zkoumali všchny výrobní řetězce léčivých přípravků, které jsou nenahraditelné pro péči, a které jsou životzachraňující. V podstatě nebylo identifikováno, že by měl válečný konflikt zásadní dopad na dodávky těchto běžných léků.“

Irena Storová (ředitelka SÚKL)

Jak ale potvrdil serveru iROZHLAS.cz ve svém prohlášení Bernard Wyszynski, regionální manažer společnosti Reckitt Benckiser, která se výrobou zmiňovaného léku zabývá, za aktuálním výpadkem ve skutečnosti stojí nedostatečná výrobní kapacita. Nárůst případů chřipky a respiračních onemocnění přitom vedl ke zvýšené poptávce po léku.

„Poptávka na trhu je mnohonásobně vyšší, než ve stejném období v uplynulých letech. Z tohoto důvodu se některé lékárny mohou potýkat s dočasným nedostatkem některých variant léků Nurofen pro děti. Díky optimalizaci výroby a plánování se společnosti Reckitt Benckiser podařilo zajistit dodávku vybraných přípravků a již v průběhu příštího týdne budou k dispozici,“ vysvětlil Wyszynski.

Ředitelka lékového úřadu Irena Storová pak serveru iROZHLAS.cz vysvětlila, že dodávky léků a jejich výroba se plánují s několikaměsíčním předstihem. Proto náhlé zvýšení poptávky po vybraných  lécích může vyvolat v lékárnách jejich neodstatek.

5:14

Nedostatek léků je vážný. Jak dlouho mimořádná dodávka Nurofenu vydrží, netuším, říká lékařka

Číst článek

Zároveň ale popřela, že by nedostatek léků nějak souvisel s válkou na Ukrajině. „Hned na začátku válečného konfliktu jsme si udělali analýzu, kdy jsme zkoumali všchny výrobní řetězce léčivých přípravků, které jsou nenahraditelné pro péči a které jsou životzachraňující. V podstatě nebylo identifikováno, že by měl válečný konflikt zásadní dopad na dodávky těchto běžných léků,“ upozornila Storová.

Ta navíc už dříve novinářům vysvětlila, že nedostatek jednoho typu léku, který je na trhu majoritní, zpravidla ovlivňuje dostupnost i dalších podobných léků, které lékárny logicky nabízejí jako alternativu.

„Trh v rámci konkrétního léčiva má rozdělené poměry. Je léčivo, které může pokrývat 70 procent trhu a zbylých 30 si rozdělují další přípravky. Když tedy vypadne z dodávek lék, který má takový majoritní podíl na trhu, tak jiné přípravky nezvládají tu poptávku pokrýt. Držitelé plánují výrobu a distribuci s několikaměsíčním předstihem, takže vzniká určitý lavinový efekt. Aktuálně to pozorujeme právě u léčivých přípravků, které snižují horečku u dětí,“ popsala Storová s tím, že nedostupnost léků může být i lokální a v některých lékárnách může být lék ještě k dispozici.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme