Gazané se vracejí domů. Život se zastavil, žít se tam nedá
Radost obyvatel Pásma Gazy, kteří se vrátili do severní části oblasti, rychle vystřídalo zjištění, že obnova potrvá mnoho let. Někteří z nich proto dokonce uvažují o návratu na jih regionu. Rozsah škod v Gaze mapuje izraelský list Haarec.
„Uvědomuji si, že jsme zůstali sami. Mladí lidé odklízejí trosky holýma rukama, ale člověk se musí podívat pravdě do očí. Jinak Gazu nikdy neobnovíme,” popisuje své dojmy 38letý Husajn.
Sám se každý den vrací domů s těžkým srdcem. Od mnoha dalších obyvatel prý slyšel, že uvažují o návratu na jih Pásma Gazy. Jsou unavení dlouhým čekáním na vodu a kousek chleba.
Husajnův dům je zničený částečně. Společně s rodiči a několika příbuznými tak začal uklízet pokoje – ty, které ještě mají stěny a podlahu.
Aalya je matkou tří dětí. Neví, jak bude vypadat školní rok jejích dvou dcer – jedna z nich před válkou navštěvovala univerzitu, druhá byla na střední škole. „Jak budou pokračovat ve vzdělávání, když je všechno v troskách? Tato zkáza se dotkne ještě dalších tří generací,“ říká Aalya a dodává, že nikdo z Hamásu jí nenabídl pomoc.
„Kde jsou? Nedali nám ani stany nebo potravinové lístky, tak jak asi budou obnovovat Gazu?“ ptá se Palestinka.
Život se zastavil
Izraelci dovolili Palestincům návrat domů. Tisíce lidí zamířily zpět na sever Pásma Gazy
Číst článek
53letý Mohammed z města Gaza říká, že několik jeho spoluobčanů tiše proklíná Hamás, ale bojí se proti němu vystoupit na veřejnosti. „Život v Gaze se zastavil. Není to život vhodný pro lidi,“ popisuje v rozhovoru list.
Na otázku, co cítil po návratu domů, na chvíli zmlkl a pak řekl, že si nikdy nepředstavoval, že by město Gaza mohlo vypadat tak, jak vypadá nyní.
Mohammedova manželka a děti utekly do Egypta na začátku války, on zůstal a staral se o své rodiče. „Sedával jsem tu se svou ženou a dětmi, pili jsme čaj a pozorovali západ slunce,“ říká Mohammed o nábřeží Gazy, které bývalo poseté kavárnami a hotely.
„Budova, ve které jsme bydleli, je také zničená. Kam se asi mají vrátit?" dodává Palestinec.
Obyvatelé Gazy si na míru destrukce stěžují i na sociálních sítích. Sara z Rafáhu na jihu Pásma zveřejnila video, ve kterém srovnává pohled ze svého balkonu před válkou a po ní. Na záznamu je jasně vidět rozsah zkázy, která je patrná všude kolem ní. Domy jsou v troskách, park je zničený.
‚Tahle válka nemá slitování s nikým.‘ V Gaze se ukrývá 700 křesťanů, nálety zasahují i kostely
Číst článek
Nezůstalo nic
Další mladá žena z uprchlického tábora Džabálijá v Severní Gaze ukazuje, co zbylo z jejího domu. „Tohle bývala kuchyně. Nic tu nezůstalo,“ popisuje a na videu při tom ukazuje na zničené zdi a napůl otevřenou lednici bez jídla. „Jsem citově vyčerpaná, takhle se nedá žít,“ říká skrz pláč.
Jiný mladý muž zdokumentoval svůj návrat domů na krátkém videu. Čtvrť, ve které vyrůstal, byla zcela zničena.
„Bývaly tu domy, žily tu rodiny. Je těžké popsat tu zkázu,“ říká. V pozadí je slyšet, jak jiný mladý muž arabsky volá „Bala Mawa“, v překladu „bez domova“. Jeho výkřik odráží náladu mladých lidí v Pásmu Gazy, kteří čelí bezútěšné budoucnosti, uzavírá izraelský deník Haarec.
Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiu.