Jak lidé a úřady zvládají situaci na Floridě? A jak klimatickou změnu Američané vnímají? To přiblíží zpravodaj Jan Kaliba v pořadu Jak to vidí... na Dvojce.
Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
Jan Kaliba byl šest let zpravodajem Českého rozhlasu ve Spojených státech amerických. Právě z těchto zkušeností čerpá ve své aktuální knize Zápas o Ameriku.
Jak přemýšlejí příznivci Donalda Trumpa a proč mu propadli? A co prožívají ti, kdo se do USA snaží dostat přes jižní hranici? Odpovědi ve své reportážní knize nabízí rozhlasový zpravodaj Jan Kaliba.
Poprvé v dějinách klimatických konferencí všechny země světa projevily ochotu řešit hlavní příčinu člověkem způsobené změny klimatu, tedy spalování ropy, uhlí i plynu bez rozdílu.
Země už není bezpečným místem pro život, člověk boří další planetární limity. Tvrdí to mezinárodní tým vědců a svou nejnovější studii prohlašuje za budíček pro lidstvo.
Zkapalněný zemní plyn částečně zachraňoval Evropu, když se rychle odstřihávala od závislosti na Rusku. Na americkém kontinentu proto znovu ožívá dříve skomírající plánování nových terminálů.
Pašeráci drog. Pašeráci lidí. A spousta uprchlíků. Jak to chodí na americko-mexické hranici? Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba byl přímo na místě.
Jejich dům na floridské pláži před necelými třemi měsíci spláchnul jeden z nejničivějších hurikánů v amerických dějinách, přesto tam stráví Vánoce. Jaké budou ve městě plném suti a poničených domů?
Jak se volby v USA změnily poté, co desítky milionů Američanů včetně zákonodárců některých států uvěřili lžím bývalého prezidenta Trumpa o předloňském volebním spiknutí?
Bezprecedentní únik informací o bezprecedentním rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. Ten chystá návrh na zrušení práva na potrat. Odpovídá zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba.
„Chceme čistou vodu. A aby těžební průmysl zmizel z domorodých území,“ vyjádřila se v reportáži Julie z národa Lakotů, jedna z washingtonských protestujících.
Návrat k době rasistických zákonů, říká o vlně změn volebních pravidel v republikánských státech Annie, která v době segregace vyrůstala. Republikáni to prezentují jako snahu o zabezpečení voleb.
Washington||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Ondřej Franta|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Nový prezident USA Joe Biden přebírá úřad ve stínu pandemie a obav o bezpečnost po nedávném útoku na Kongres. Jaké výzvy Bílý dům pod jeho vedením čekají?
Je to dané volebním systémem, kterého se chce část Američanů zbavit. Podle průzkumu Gallupova institutu si zrušení takzvaného sboru volitelů přeje 61 procent lidí, výrazně víc než před čtyřmi lety.
Americkým státem, který Donald Trump v prezidentské volbě 2016 vyhrál nejtěsnějším rozdílem, je Michigan. Demokrati tehdy utrpěli velké ztráty mimo jiné v Detroitu s početnou afroamerickou komunitou.
Washington||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Zuzana Kubištová|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Pozitivní test na koronavirus u prezidenta Trumpa vykolejil předvolební kampaň ve Spojených státech. Jak covid-19 postihnul Bílý dům? A co to znamená pro samotné volby?
Často se mluví o extrémně rozdělené americké společnosti a o tom, že Donald Trump svým stylem vládnutí příkopy prohlubuje. Pozorovat to můžeme i na úrovni jednotlivých rodin.
Boj o budoucnost Amazonie se na chvíli přesunul do New Yorku. V jeho ulicích zněly indiánské modlitby a kmenoví předáci odsoudili jako manipulaci vystoupení brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.
Ondřej Bank už na letošním mistrovství světa není jako reprezentant, ale jen jako lyžařský poradce. Ovšem na rozdíl od závodníků, kterým sobotní sjezd zrušili, si svou dávku adrenalinu užil. Tak jako býval zvyklý řítit se z kopce dolů 130kilometrovou rychlostí, jen ho při tom tentokrát nikdo neviděl - kromě reportéra Radiožurnálu Jana Kaliby, který seděl ve čtyřbobu hned za ním.