Ústavní soudci dostávají desítky urážlivých dopisů a výhružek, část z nich je anonymní. Podle Ústavního soudu počet urážek výrazně vzrostl poté, co soudci vyhlásili rozhodnutí o valorizaci důchodů.
Přínosem pro Ústavní soud bude Simon podle prezidenta mimo jiné svojí rozvahou, soudcovskou zdrženlivostí, bohatými zkušenostmi z různých stupňů soudní soustavy Česka i ze zahraničí.
„Myslím si, že asi budu liberálnější než aktuální většina soudního senátu, ale neřekl bych, že jsem progresivista,“ tvrdí nově jmenovaný ústavní soudce Jan Wintr.
Všichni hradní kandidáti na ústavní soudce dostali ve středu důvěru Senátu. Jan Wintr získal 64 ze 79 odevzdaných hlasů, Josef Baxa 63 a Daniela Zemanová 59 hlasů.
Pokud kandidáty Senát odmítne, Pavel by si přál, aby při respektu k tajnému hlasování bylo jasné, proč se tak stalo. „Považoval bych za solidní, aby byly jasně artikulovány výhrady,“ řekl.
Senát bude během dne schvalovat prezidentovy kandidáty na ústavní soudce. Rozhodování bude sledovat také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jak sám přiznává v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Jaké šance mají v Senátu Josef Baxa, Jan Wintr a Daniela Zemanová? Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál zjišťovaly, zda je horní komora parlamentu triu nakloněná.
Výbor pro lidská práva doporučil jak Wintra, tak i Baxu a Zemanovou. Jeho rozhodnutí se tak liší od názoru ústavně právního výboru, který minulý týden Baxu a Zemanovou nedoporučil.
Zásadní bude ale podle prezidenta jednání celého Senátu, nikoliv jednotlivých výborů. Jména nominantů na soudce Ústavního soudu bude plénum probírat 31. května.
V tajné volbě získal hlasy osmi z deseti přítomných členů výboru. Senát o souhlasu s Wintrovým jmenováním bude rozhodovat za týden po projednání nominace v senátním výboru pro lidská práva.
„Podle mého názoru by procedura projednávání návrhu zákona ve Sněmovně měla před Ústavním soudem obstát. Prezidentovo rozhodování bylo závažnější než obvykle,“ domnívá se ústavní právník Jan Wintr.
Ústavní soud přijde letos o svou hlavní tvář, po dvaceti letech skončí předseda Pavel Rychetský. Jaké další změny instituci čekají? A jak by do nich mohl zasáhnout dosluhující prezident Miloš Zeman?
Nejvyšší správní soud navíc doporučil politikům zvážit změnu registračního procesu pro volbu prezidenta. Systém sběru a ověřování podpisů je podle soudu těžko udržitelný.
Jan Wintr přivítal rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o vyloučení Denisy Rohanové z prezidentské volby. Pro iROZHLAS.cz vysvětluje, proč to odpovídá jeho předpokladu o nestandardnosti kandidatury.
„Já bych ji neakceptoval. Můj výklad je, že by se měly přijímat jen kandidatury lidí až po vyhlášení voleb,“ řekl pro iROZHLAS.cz ústavní právník Jan Wintr.
Zítko podle svých slov sesbíral potřebných 50 tisíc občanských podpisů za pouhých osm dní, v současnosti ale své podporovatele vyzývá ke sběru dalších. Prý aby měl rezervu.
Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat státního zástupce Marka Bodláka soudcem. Důvody, proč se tak rozhodl, mu pouze vzkázal přes média. Rozhodnutí navzdory Nejvyššímu správnímu soudu nevydal.
Návrh na delší prodloužení nouzového stavu nemá vláda předjednán s opozicí. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová řekla, že ANO bylo připraveno podpořit prodloužení o 30 dní.
Má opozice právo prodlužovat jednání, nebo jsou obstrukce zneužívaný nástroj, který ochromuje jednání sněmovny, a tedy i demokracii? Přečtěte si Pro a proti Českého rozhlasu.