Vládní Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy udrží dvoutřetinovou většinu, druzí jsou komunisté
Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách podle agentury TASS udrží dvoutřetinovou většinu ve Státní dumě (dolní komoře parlamentu), která je nezbytná pro přijímání ústavních změn. Po sečtení zhruba 90 procent hlasovacích lístků má 49,66 procenta hlasů v případě stranických kandidátek. Oproti minulým volbám tedy ztratila podporu části voličů, poznamenala agentura Reuters.
Do parlamentu, o jehož složení Rusové rozhodovali od pátku do neděle, se patrně dostanou ještě čtyři další strany, které překročily potřebný pětiprocentní práh.
Volby do ruské dolní komory parlamentu jsou smíšené: polovina mandátů ve 450členné dumě je rozdělena podle stranických kandidátních listin a dalších 225 poslaneckých míst je obsazeno většinovou volbou v jednomandátových okruzích.
Podle předběžných propočtů získá Jednotné Rusko na základě kandidátek 112 křesel a v jednomandátových okruzích 195 míst, což vytváří ústavní většinu, píše TASS s odvoláním na ústřední volební komisi.
Vládnoucí Jednotné Rusko před volbami rozdalo příspěvky a odstavilo exprezidenta Medveděva
Číst článek
V parlamentu zasednou také komunisté, kteří si od minulých voleb v roce 2016 zřejmě polepšili a nyní jsou průběžně na druhém místě s bezmála 20 procenty hlasů. Před pěti lety pro ně hlasovalo 13,3 procenta voličů.
Jednotné Rusko a komunisty následuje Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského se zhruba osmi procenty hlasů a strana Spravedlivé Rusko s více než sedmi procenty.
Nově založená strana Noví lidé má podle dílčích výsledků 5,33 procenta hlasů. Všechny tyto strany se podle Agence France-Presse dají z velké části považovat za spojence Kremlu.
Navalnyj dva dny před volbami radí lidem, komu mají dát svůj hlas. Snaží se tím oslabit Jednotné Rusko
Číst článek
Podle předběžných údajů Jednotné Rusko, které má vazbu na prezidenta Vladimira Putina, nezopakuje výsledek z minulých voleb, kdy mělo přes 54 procent hlasů.
Pokles popularity vládní strany
Tiskové agentury to spojují s poklesem popularity strany v důsledku horšící se ekonomické situace v zemi i s obviněním z korupce, které proti současnému vedení země vznáší opozice vedená nyní vězněným opozičním předákem Alexejem Navalným.
K poklesu zisků Jednotného Ruska patrně přispělo i taktické hlasování, ke kterému vyzývali Navalného spojenci a které spočívalo v podpoře toho z kandidátů v jednomandátových obvodech, ktegrý měl největší šasnci uspět v souboji s reprezentantem vládní strany, podotkla agentura Reuters.
‚Poslali instrukce, jak volit.‘ Ruští zaměstnanci popisují, jak je šéfové nutí hlasovat ve volbách
Číst článek
Úřady stoupence Navalného z voleb vyřadily, ale opozice se snažila výsledek ovlivnit alespoň tím, že voličům nabízela pokyny k taktickému hlasování. V mnoha případech tyto rady v praxi směřovaly k volbě komunistů.
Opozice shromážděná kolem Navalného proto průběžné výsledky komunistů považuje za důkaz úspěchu své strategie, ačkoli se úřady snažily tento postup omezit například zablokováním opozičního webu takzvaného Chytrého hlasování.
Podvody při sčítání
Opozice úřady zároveň obvinila z rozsáhlých podvodů při sčítání. Nezávislí pozorovatelé z nevládní organizace Golos tvrdí, že zaznamenali tisíce porušení pravidel po celé zemi včetně výhrůžek vůči pozorovatelům a falšování hlasovacích lístků. V řadě případů byly do volebních uren vloženy předem vyplněné hlasovací lístky, napsala agentura Deutsche Presse Agentur.
Rusko zařadilo hnutí Golos mezi ‚zahraniční agenty‘. V zemi monitoruje volby, na seznamu není poprvé
Číst článek
V pondělí dopoledne obavy ze zmanipulování voleb narůstaly, poznamenala Associated Press, podle níž volební komise dosud nezveřejnila úplné výsledky internetového hlasování v Moskvě, kde vládní strana mívá tradičně nízkou podporu a kde byly v minulosti rozšířeny protikremelské hlasy.
V ruské metropoli přitom po internetu odevzdaly hlasy téměř dva miliony voličů. „Kde jsou výsledky online hlasování (v Moskvě)?“ napsala na facebooku Navalného spolupracovnice Ljubov Sobolová. „Nezveřejňují je, aby zfalšovali více hlasů pro kandidáty Jednotného Ruska?“ dodala.
Úřady podle Reuters prohlásily, že zrušily všechny výsledky hlasování v těch volebních místnostech, kde panovaly nesrovnalosti, a že celkově byly volby v pořádku. Ústřední volební komise tvrdí, že zaznamenala 12 případů falšování hlasovacích lístků v osmi regionech a že výsledky z těchto volebních místností anuluje.
Stav ruské politické scény
Výsledek voleb zřejmě nezmění politickou scénu v Rusku, podotkl Reuters, podle něhož jí bude nadále dominovat prezident Putin, jenž je u moci - coby prezident nebo premiér - od roku 1999.
Represe, boj s Navalného taktikou a manipulace s hlasy. Ruské přípravy na parlamentní volby vrcholí
Číst článek
Zda se bude ucházet o prezidentskou funkci znovu ve volbách v roce 2024, zatím neřekl.
Další dva mandáty mu umožňuje loňská změna ústavy, k níž dopomohla dvoutřetinová většina Jednotného Ruska ve Státní dumě.
Osmašedesátiletý prezident si nadále zachovává popularitu u řady Rusů, kteří oceňují, že se postavil Západu a obnovil národní hrdost.
Volební účast byla v parlamentních volbách kolem 47 procent, což podle agentury Reuters svědčí o všeobecné apatii. Rusové souběžně s novým složením dolní komory parlamentu na řadě míst volili také oblastní sněmy a gubernátory.