„Je to Kaja Kallasová, bývalá premiérka Estonska, která naprosto přesně pojmenovala nebezpečí plynoucí z ruského napadení Ukrajiny. Po všech stránkách mimořádný člověk je i Elon Musk,“ míní Horáček.
O nové Komisi von der Leyenové informoval v úterý dopoledne německý deník Die Welt s odkazem na své zdroje. Celé složení svého týmu by šéfka komise mohla oznámit už v tomto týdnu.
Kallasová apelovala na lídry Evropské unie, aby brali vážně ruské hrozby, a to ještě před invazí na Ukrajinu. Její nominace je známkou toho, jak se mění unijní priority.
Návrh nominací počítá také s tím, že předsedou Evropské rady se na dva a půl roku stane bývalý portugalský premiér António Costa. Když se ve funkci osvědčí, měl by ji zastávat i po další období.
Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli ani na obsazení dalších vrcholných funkcí EU. Po skončení pondělního jednání to novinářům řekl český premiér Petr Fiala.
K odchodu z funkce Kallasovou v pátek vyzvaly média i opozice. Kallasová patří mezi evropskými politiky k největším kritikům ruské invaze a je tvrdou zastánkyní protiruských sankcí.
Premiérka patří ke stoupencům Ukrajiny v Evropě, zatímco pravicově-populistická Konzervativní lidová strana Estonska, která má šanci skončit druhá, slibuje omezit dopad ukrajinské krize na Estonsko.
Důležitým tématem v nedělních parlamentních volbách v Estonsku je podpora Ukrajiny. Hlavními rivaly o většinu v takzvaném Riigikogu je strana současné premiérky a pravicově-populistická EKRE.
„Plyn bude možná dražší, ale svoboda je nedocenitelná,“ řekla k možným dopadům sankcí vůči Rusku Kaja Kallasová. Jaký je životní příběh estonské premiérky? Server iROZHLAS.cz přináší její profil.