Vysoce nakažlivá ptačí chřipka H5N1 byla letos detekována u amerických krav. Od dobytka se tímto virem už nakazili dva lidé. Jak moc se virus dokáže savcům přizpůsobit?
„Jakmile ho jednou ochutnáte, tak už není cesty zpět. I kdybyste dělal naslepo test, tak kambodžský pepř poznáte, 95 procent lidí to zvládne.“ vysvětlují Klára Dohnalová a David Pavel
Kritici volby odmítají jako nespravedlivé, protože ani jedna ze 17 převážně neznámých nevládních kandidujících stran nezískala v minulých volbách v roce 2018 žádný mandát.
Kniha Kokrhání kohoutů, pláč psů je obžalobou občanských válek. Trauma momentu, kdy se příslušníci jednoho politického či etnického uskupení snaží vyvraždit jiné lidi, se otisklo do dalších generací.
Sledujete, jak mizí vaši příbuzní. Mučí a vraždí je vaši sousedé nebo známí, záminka může být jakákoli. Potom to všechno skončí. A teď se naučte s bývalými dozorci a popravčími opět žít.
Oblast Mekongu lemuje řeku, která protéká územím Kambodži, Laosu, Barmy, Thajska a Vietnamu. V této oblasti našli přírodovědci více než 220 dosud nespatřených druhů zvířat a rostlin.
Číňané teď slíbili další pomoc za jeden a půl miliardy dolarů a v příštích pěti letech od členských zemí Aseanu nakoupí zemědělské produkty na minimálně 150 miliard dolarů.
„V některých případech naměřené hodnoty překročily o více než řád limit stanovený právním předpisem,“ uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
„Chtěla jsem zjisti, jak je možné, že existují lidé, kteří nenávidí lásku,“ vysvětluje režisérka důvod pro natočení dokumentu o Rudých Khmerech, ve kterém zpovídala jednoho z jejich vůdců.
2:41
Phnom Penh (Kambodža)||David Jakš|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Žádné odškodnění, žádné podpůrné fondy. A státní úředníci farmáři ještě řekli, že jestli si bude stěžovat v médiích nebo na sociálních sítích, stát ho potrestá.
Nejlevněji lidé pořídí školní pomůcky pro děti v Africe nebo obyčejnou rybu, nejvíc - celkem 7 a půl tisíce - stojí kráva nebo oslík s povozem. Po nákupu v eshopu dostanou lidé osvědčení.
Přestože Magawa patří k druhu, který je mezi krysami největší, je ideální na vyhledávání pozemních min. Je totiž natolik lehká, že minu neaktivuje, a zároveň má výborný čich.
Čína spotřebovala mezi roky 2011 a 2013 více písku než Spojené státy během celého dvacátého století. Písek se využívá také ke zpevňování a rozšiřování povrchu v pobřežních oblastech.
V Mekongu, jedné z největších řek světa, je nejméně vody za posledních sto let. Za suchem stojí nedostatek dešťů, situaci ale zhoršují i vodní elektrárny na horním toku řeky.
Hlavní ideolog Rudých Khmerů Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan byli odsouzeni na doživotí. Oba byli shledáni vynnými z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.
Na protest proti tomu, jak vláda premiéra Hun Sena postupuje proti opozici, odchází z Kambodže evropští i američtí investoři a humanitární organizace. Místo nich přicházejí Číňané.
Objevené náhradní matky měly za porod dostat v přepočtu 10 000 dolarů, v přepočtu asi 220 tisíc korun. Policie uvedla, že odhalená skupina už zákazníkům v Číně takto poskytla dvacet dětí.
Phnom Pénh||David Jakš|Zprávy ze světa|Od zpravodaje z místa
Čtvrtý duben vyhlásila Organizace spojených národů Světovým dnem boje proti nášlapným minám. Ty zabíjejí a mrzačí desítky tisíc lidí ročně. Jednou z nejzaminovanějších zemí světa zůstává Kambodža.
Před 39 lety padl režim Rudých Khmerů. 7. ledna 1976 obsadila vietnamská armáda kambodžské hlavní město Phnomphen a ukončila hrůzostrašný sociální experiment, který stál životy až 2,5 milionu lidí.
Siem Reap (Kambodža)||Michaela Černá |Zprávy ze světa|Exkluzivně
Spolupracovnice iROZHLAS.cz Michaela Černá s obviněným mluvila přímo ve věznici v Siem Reap. "Chtěl jsem ji adoptovat," tvrdí Václav Pavlát o dívce, kterou měl podle tamních úřadů zneužívat.
Šestačtyřicetiletý Čech čelí v Kambodži obvinění z pohlavního styku s nezletilou osobou. Hrozí mu pět až deset let vězení. Muž prý jejím rodičům platil 20 až 50 dolarů, v přepočtu 440 až 1100 korun.
Kambodža se letos i přes období silných dešťů vyrovnala s povodněmi lépe než v letech předešlých. Na vývoji systému včasného varování se podílela i česká nezisková organizace Člověk v tísni.