Jak zjistil Radiožurnál, v polovině září rozpory vyústily ve zrušení cesty šéfa armády do Jordánska. Spory mezi ministryní Černochovou a náčelníkem generálního štábu Řehkou trvají už skoro dva roky.
Řehka také zdůraznil, že česká armáda potřebuje víc lidí. Česko podle něj stojí před zásadním úkolem připravit se na nové závazky kolektivní obrany. Považuje to za prioritu, změny budou revoluční.
Osm radiolokátorů MADR (EL/M-2084 MMR) za 3,5 miliardy korun pořídila česká armáda v roce 2019 od izraelského výrobce Elta Systems. Poslední z nich dorazil do Česka loni v prosinci.
Tento trend bude podle Michaely Trněné z armádní Agentury personalistky nejspíš pokračovat. Armáda chce proto posílit benefity pro vojáky a ještě víc zjednodušit nábory nováčků.
Česko by si mohlo určovat, koho si (ne)pustí do nejcitlivějších systémů. Navrhuje to nový kyberzákon. „To je extrémně důležité i pro obranu a pro použití ozbrojených sil,“ říká šéf armády Karel Řehka.
„Generál Karel Řehka se opakovaně vyjádřil, že Ukrajinci, kteří bojují za svobodu svého státu, bojují i za Evropu,“ vysvětluje mluvčí armády Magdaléna Dvořáková.
Armáda aktivovala operační centrum Velitelství pro operace, které by řídilo případné záchranné a vyprošťovací práce. Dosud vojáci zasahovali pouze ve Strakonicích na vyžádání tamního starosty.
Schopnost ovládat střelnou zbraň a pracovat s pětikilogramovou zátěží. Armáda nastavila nové minimum pro zdravotní způsobilost k vojenské službě, pomůže to třeba náboru IT odborníků.
„Účastníci se seznámí s tím, jak se pohybovat v terénu, jak používat mapu a ruční zbraně,“ vysvětluje pro Radiožurnál zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení Martin Hajduch.
„Primárním účelem NATO je odstrašení, aby k válce nikdy nedošlo,“ připomíná v rozhovoru pro Radiožurnál šéf české armády Karel Řehka, který cestoval s prezidentem Pavlem na washingtonský summit.
V německém Wiesbadenu bude pracovat sedm stovek důstojníků z různých členských zemí. Své zástupce vyšle i česká armáda. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Má mít náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka účet na síti X a promlouvat k vojákům i nevojákům? Generál nedávno oživil svůj starý účet na síti X a 3. června odvysílal první video.
Spor mezi ministrem obrany a náčelníkem generálního štábu podle Černochové není ani první, ani poslední. Je podle ní nutné si uvědomit, že v čele resortu stojí ministryně, nikoli šéf štábu.
Pět podnikatelských organizací včetně Hospodářské komory vyzvalo dopisem premiéra Petra Fialu (ODS), aby přerušil schvalování zákona o kybernetické bezpečnosti.
Následně začal Řehka využívat osobní účet na síti. Na návrh poslance Pavla Růžičky (ANO) projedná „koordinaci komunikace“ mezi ministerstvem a armádou sněmovní výbor pro obranu.
Armáda se pro službu v uniformě snaží zaujmout mladou generaci. Za čtyřtýdenní výcvik dostanou studenti zaplaceno. Budou se učit taktiku, první pomoc, ale také střelbu nebo hod granátem.
Jeden ze dvou posledních žijících československých veteránů RAF měl 2. května sté narozeniny. Na oslavu na kbelském letišti dorazila jeho rodina i britský velvyslanec.
Litevci losují, Dánové si vybírají a Řekové musí. Řeč je o povinné vojenské službě v Evropské unii. Jak to mají další státy EU? Podívejte se na přehled, který sestavil iROZHLAS.cz.
Vzpomínky na komunistickou povinnou vojnu jsou dodnes ve společnosti tak traumatické, že od vojenského výcviku odpuzují i mladší generace. Přitom armáda je dnes už jinde.
Zastánci obnovení vojenské služby nejčastěji argumentují tím, že bezpečnostní situace se proměňuje a vojenská služba je preventivním opatřením proti případnému riziku.
Za dva měsíce se ve sbírce Drony Nemesis sešlo necelých 133 milionů korun. Původní cíl byl přitom 100 milionů na pořízení deseti tisíc takzvaných FPV dronů.
Vážené čtenářky a čtenáři, posluchačky a posluchači, děje se toho opravdu hodně, ale s newsletterem iROZHLASu udržíte krok s hlavními událostmi uplynulého týdne. Tady jsou.
Operaci Evropské unie Aspides, která začala v Řecku, ministři zahraničí zemí Evropské unie schválili na jednání v Bruselu. Cílem mise v Rudém moři je zajištění bezpečí obchodních námořních tras.
Na úterním armádním shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka označil za svou hlavní prioritu bojeschopnost armády. Výsledek války na Ukrajině podle něj předznamená svět, v jakém budeme žít.
Zrušení základní vojenské služby před dvaceti lety znamenalo i konec odvodů. Armáda ovšem dnes nemá přehled o lidech, kteří by v případě krize byli schopní vojenské služby.
Když ministryně obrany Jana Černochová z ODS podepsala smlouvu na dodávku čtyřiadvaceti amerických letounů F-35, Andrej Babiš se toho okamžitě chopil a začal okopávat mírovou zahrádku.