Krále Karla III. jsme viděli už v pátek, když jel do paláce, pochvalovali si lidé z Opavy na korunovaci
Britského krále Karla III. korunovali v sobotu v londýnském Westminsterském opatství. Obřadu se zúčastnilo 2200 hostů, davy lidí sledovaly korunovaci v ulicích Londýna a na televizních obrazovkách. Slavnostní ceremoniál zažila Británie naposledy před 70 lety. Ceremoniál si nenechala ujít i skupinka Čechů a místní odpůrci monarchie.
Na okamžik, kdy mu arcibiskup z Canterbury nasadí na hlavu korunu svatého Eduarda, čekal král Karel III. přes 70 let. Krátce na to byla korunována i panovníkova manželka, královna Camilla.
Na okamžik, kdy král s královnou projeli Londýnem do Buckinghamského paláce, čekaly v ulicích davy lidí.
„Myslím, že je to skvělý král. Stejně jako jeho matka Alžběta II. pro mě představuje záruku stability,“ říká jeden z pozorujících.
Mezi masou lidí se nachází i skupinka českých turistů v červených pláštěnkách. Na korunovaci přijeli z Opavy.
„Jsme tu už od pátku, kdy jsme krále viděli přijíždět na palác, takže už jsme měli velký zážitek včera (v pátek),“ říká Lukáš.
Nechyběli republikáni
Od rána jsou v ulicích i odpůrci monarchie. Na Trafalgarském náměstí pod sochou krále Karla I. se sešli republikáni. Pod vlajkami a pod hesly „Karel III. není naším králem“.
Karel není můj král, skandovali odpůrci monarchie. Policie zadržela 52 lidí, čelí za to kritice
Číst článek
„Jediná kvalifikace na to, aby byl hlavou státu, je, že se narodil ve správné posteli. Vadí mi, že monarchie je nám fakticky vnucena. Proto jsme tady. Proto, aby si lidé nemysleli, že královskou rodinu podporují všichni Britové,“ vysvětluje Kevin.
Demonstraci Republikánů přihlíží i dáma v letech s kloboukem vyzdobeným britskou vlajkou.
„Jsou to pitomci. Když se jim to nelíbí, tak sem nemají chodit. Na rozdíl od nich dělá královská rodina pro zemi opravdu hodně,“ říká razantně Linda.
Do Londýna přijela s manželem z 300 kilometrů vzdáleného Shefieldu. A korunovaci krále si prý rozhodně hodlají užít.