Josef Bělica z ANO vedl Moravskoslezský kraj už koncem minulého volebního období. Ladislav Okleštěk z ANO stál v čele Olomouckého kraje už v letech 2017 až 2020.
„Navazujeme se stejnými lidmi a stejným programem. Máme a vždy jsme měli přátelské vztahy. Domlouvání tedy nebylo dlouhé a nebyl důvod to odkládat,“ řekl po podpisu koaliční smlouvy Jan Grolich.
Piráti zaznamenali největší propad ze všech stran a přišli o 96 krajských zastupitelů. Předsednictvo včetně Ivana Bartoše v neděli oznámilo svoji rezignaci, dosavadní šéf kandidovat znovu nebude.
„Myslím si, že reprezentuju mladý hlas, protože ta politika je pověstná tím, že tam panuje určitá věková kategorie,“ řekla pro Radiožurnál Tina Honsejková.
Piráti přišli o 96 zastupitelů z 99. Příspěvky na mandát činí 900 000 korun ročně za poslance či senátora a 250 000 korun ročně za člena zastupitelstva kraje.
Stávající hejtman Libereckého kraje a vítěz voleb Martin Půta ve speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus potvrdil, že se bude svůj post obhajovat.
„Bude důležité také, jak kdo uspěje ve vyjednávání a jak bude úspěšný v pomyslném druhém kole krajských voleb. Totiž v tom, jestli se je schopen dohodnout na koalici,“ řekla Markéta Pekarová Adamová.
„Jak to znám, tak si myslím, že se to trochu bude bagatelizovat, že to je nějaká výjimka a ani mě to vlastně netrápí, protože už jsem na to zvyklý,“ říká hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.
Vítězem krajských voleb v Karlovarském kraji je ANO. Má 44,03 procenta hlasů získá 28 ze 45 mandátů. Druzí skončil Starostové se 12,57 procenta. Třetí je SPD a Trikolora se 6,53 procenta hlasů.
Češi začali rozhodovat o novém vedení krajů a v některých koutech republiky také o tom, kdo zasedne v Senátu. Server iROZHLAS.cz sledoval první ze dvou volebních dnů v online reportáži.
V úterý by měli mít všichni voliči hlasovací lístky ve svých schránkách. A pokud tomu tak není, nic se neděje, protože ve volebních místnostech jich bude dostatečná zásoba.
„Navštívil jsem Frýdlantsko, ve kterém hejtman Půta také vyhlásil stav nebezpečí. Stále je tady spousta lidí, co nemovitosti nechtějí opustit,“ řekl pro Radiožurnál ministr vnitra Vít Rakušan.
Lidé mají v pátek poslední šanci požádat písemně o voličský průkaz, pokud nebudou moci za týden v krajských, případně senátních volbách hlasovat ve své domovské obci.
Krajské volby probíhají každé čtyři roky ve 13 krajích s výjimkou hlavního města Prahy. Volby vždy do třetiny Senátu se konají každé dva roky. Hlasovat se bude 20. a 21. září.
Aplikace serveru iROZHLAS.cz umožňuje filtrovat, řadit a vyhledávat mezi 65 tisíci kandidujícími, kteří se za 24 let od vzniku krajů ucházeli o místo v zastupitelstvu.
„Historicky byla snaha sněmovní opozice proměnit krajské volby v jakési referendum o vládě, dát jim tak celostátní rozměr, promítnout do nich celostátní témata,“ říká politolog Lubomír Kopeček.
Krajské volby bývají často testem popularity vládních stran a možností pro opozici ukázat svou sílu. Podle politologa Petra Jüptnera v nich přitom často nejde o regionální, ale o národní témata.
Čtyři dny dělily ANO od toho, aby mohlo jméno primátora Marka Hrabáče z hlasovacího lístku pro podzimní krajské volby vymazat. Navíc už nemůže nikoho na kandidátku dopsat ani změnit pořadí politiků.
„Předložíme podmínky pro výběrové řízení na nového ředitele Správy a údržby silnic s tím, že budeme chtít externě prověřit celou firmu,“ řekl v rozhovoru Jan Schiller (ANO), hejtman Ústeckého kraje.