Babiš nemá na vedení ANO kapacitu ani nervy. S kandidáty už víckrát sáhl vedle, připomíná politolog

Do krajských voleb zbývá už pouhý měsíc. Ty bývají často testem popularity vládních stran a možností pro opozici ukázat svou sílu. Podle politologa Petra Jüptnera v nich přitom často nejde o regionální, ale o národní témata. „Týká se to hlavně voličů SPD, hnutí ANO nebo Stačilo, kteří často nedoceňují význam krajských voleb a mohli by zůstat doma,“ vysvětluje v pořadu Interview Plus.

Interview Plus Praha/Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Karel Havlíček na celostátním sněmu ANO

Andrej Babiš a Karel Havlíček na celostátním sněmu ANO | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Strany se vždy snaží najít nějakou linku, jak krajská a národní témata propojit,“ objasňuje Jüptner. Jako příklad uvádí někdejší kampaň Sociální demokracie proti regulačním poplatkům ve zdravotnictví nebo nyní SPD, která se snaží voliče zaujmout plakátem, na kterém je černoch s nožem v ruce a text „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Jüptner, politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Právě velmi ostrá kampaň ukazuje, že hnutí SPD hraje o život, protože v segmentu jeho voličů panuje obrovská konkurence ze strany nových subjektů, které mají proti etablovaným politikům výhodu.

Otázkou ale je, do jaké míry mohou krajské volby předznamenat výsledek těch parlamentních. „Myslím, že u většiny stran nebudou mít velký vliv a na krajský výsledek se zapomene, je to přeci jen jiná disciplína,“ míní politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Vrací se k úspěchu kandidátky Přísahy a Motoristů vedené Filipem Turkem v evropských volbách. V těch celá republika tvoří jeden obvod s jednou kandidátní listinou. „Turky v České republice máme, ale není jich opravdu tolik. Pro celou řadu stran jsou krajské volby takové nutné zlo, protože nemají širokou členskou základnu a komunální politiky,“ dodává.

Centralizace (ne)výhodou

Hnutí ANO se potýká s korupční kauzou svého ústeckého lídra Marka Hrabáče, kterého sice v čele kandidátky nahradil Richard Brabec, ale jeho jméno nejspíš zůstane na hlasovacích lístcích.

„Voliči ANO by nad tím mohli přimhouřit oči. Hnutí to může marketingově zvládnout, mají velmi slušné kampaně a zkušenosti s řešením těchto záležitostí, takže mají šanci v Ústeckém kraji zvítězit,“ předvídá Jüptner.

Babiš časem odejde, ale postoj k pilířům demokracie tu zůstane i po něm. To je nebezpečné, říká politolog

Číst článek

Výhodou se zde ukazuje být vysoká míra centralizace hnutí ANO, která je ale zároveň i nevýhodou z hlediska výběru potenciálně problematických kandidátů. „Záleží na tom, kdo koho doporučí Andreji Babišovi. A v minulosti se už ukázalo, že sáhli vedle. Jsem přesvědčen, že Babiš nemá kapacitu, aby hnutí fakticky řídil, a ani na to nemá nervy,“ doplňuje.

Kromě výsledku samotného je pak podle experta důležité i to, jak se ho stranám podaří „prodat“. A je přesvědčený o tom, že většině z nich se ho podaří prezentovat jako úspěch.

„Favoritem krajských voleb je bezpochyby hnutí ANO, které vede v preferencích na národní úrovni. Z jeho strany přijde ještě velmi výrazná a tvrdá kampaň a je dobře možné, že zvítězí v drtivé většině krajů,“ uvádí.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus nahoře v audiozáznamu.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme