O Kosmas Ceně čtenářů pro knihu lékaře Tomáše Šebka rozhodlo hlasování na internetu. Jeho titul Objektivní nález – Moje nejtěžší mise přitom porota cen Magnesia Litera nenominovala v žádné kategorii.
Spisovatelka Jana Jašová získala za knihu Krutý měsíc Magnesii Literu i Cenu Jiřího Marka. „Po výhře jsem se zasekla. Cítila jsem tlak a bála se, že zklamu lidi,“ přiznává v pořadu Host Radiožurnálu.
Přestože se ceny Magnesia Litera a Cena literárních kritiků snažily neocitnout v opozici a nevymezovat se vůči sobě navzájem, čtenář sledující dění se srovnání asi nevyhne.
„Tam, kde mezí hranice mezi technologií a přírodou, se objevují nové bytosti,“ říká básník, editor a redaktor Jonáš Zbořil o svém prozaickém debutu Flora.
Věřím na to, že člověk se může světa a vesmíru dotknout a pochopit ho skrze jedno jediné místo. Někteří filozofové tvrdí, že nejlepší je to doma u ohně, u krbu, že tam vznikají nejdůležitější věci.
„Velký krok kupředu pro houby celého světa,“ hlásá úvodník prvního (fiktivního) časopisu, který „je nejen o houbách a pro houby“, ale v jehož redakci také samy houby pracují.
Ve speciální rubrice mykomytologie například houby osvětlují svůj vlastní pohled na to, odkud přišly a co světu přinesly. Čtenářům přibližují i svou roli ve vědě a medicíně.
Jak nevnímat svět černobíle a umět rozlišit, co už je naprosté zlo? A proč téma rovnoprávnosti queer lidí ve společnosti vyvolává tolik emocí? Odpovídá spisovatel Marek Torčík.
Živnou půdou pro klimatické mýty je podle sociologa Vojtěcha Pecky to, že vědci sice umějí budoucí vývoj člověkem způsobené změny klimatu modelovat, konkrétní dopady mohou ale mít různou podobu.
„Kulturní hodnotu nevidím v tom, že se bude kniha dobře prodávat, ale v jejím společenském dopadu,“ říká spisovatelka a literární dokumentaristka Barbora Baronová.
„Kniha nakopne lidi, kteří si říkají, že nás nikdo nebude kupovat a vydávat, protože jsme Romové. A teď si najednou řeknou: Banga dostal cenu. A začnou psát také,“ věří oceněný spisovatel a muzikant.
Pořadatelé v pondělí na Nové scéně Národního divadla předali ceny v dalších sedmi kategoriích a také novou cenu za přínos knižní kultuře. Získal ji pracovník Národní knihovny Adolf Knoll.
„Román umí říct pravdu, přemýšlet v kontextu. Čím více bují dezinformace a různé fake news, tak si myslím, že literatura má zásadní slovo,“ říká v rozhovoru spisovatelka Radka Denemarková.
„Co vás nezabije, to vás posílí, ale ono vás to zabít může. Byly chvíle, kdy se člověk bál, že ho to může zlomit,“ říká o životě s autistickou dcerou novinář Petr Třešňák.
Jak obtížné je abstinovat v zemi, kde je pití společenská norma? O tom vypráví Michaela Duffková na svém blogu. I její druhá kniha, která z něj vychází, otvírá tabu ženského alkoholismu.
„Postupně jsem si uvědomil, že postižení s takovými projevy funguje jako klasické trauma, takže může ústit v posttraumatickou stresovou poruchu,“ popisuje pro Plus autor knihy Zvuky probuzení.
Kniha Petra Čorneje o 850 stranách vyšla loni k 600. výročí začátku husitské revoluce. Autor uvedl, že navazuje na dílo historika Josefa Pekaře, jehož výsledky díky novým poznatkům rozšiřuje.
Všechny nominované knihy představí první program České televize denně od 29. března do 6. dubna ve 20 hodin. Jejich autoři uvedou svá díla na čtyřech autorských čteních v Knihovně Václava Havla.
Tento týden si můžete v rámci pravidelné knižní soutěže serveru iROZHLAS.cz zahrát o knihu Teorie podivnosti, která v rámci Magnesie Litery získala cenu za prózu.
Tento týden si můžete v rámci pravidelné knižní soutěže serveru iROZHLAS.cz zahrát o knihu Za oponou války, která v rámci Magnesie Litery získala Kosmas cenu čtenářů.