Životy ukrajinských vojáků zachraňují zdravotníci v polních nemocnicích u fronty. Materiál posílají i Češi
Bojová fronta na jihovýchodě Ukrajiny se už několik měsíců téměř nemění. Rusko ale na některých místech dobývá už dřív Ukrajinci osvobozené území. A ukrajinští vojáci se dál brání ruským útokům. O stovky zraněných se starají polní nemocnice jen pár kilometrů od míst, kde se bojuje. Na pomoc s vybavením pro zdravotníky se skládají i Češi. Ve sbírce Paměti národa přispěli už téměř 10 miliony korun a první nakoupené přístroje už jsou na Ukrajině.
„Auto veze zdravotnické potřeby v hodnotě pěti až šesti milionů korun. Jsou to především ohřívače krve, resuscitační a masážní přístroje, jsou to i chirurgická lůžka, obvazový materiál a velké množství vybavení pro vojenskou polní nemocnici,“ říká pro Radiožurnál vedoucí projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa při cestě autem.
Kolona měla v Dnipropetrovské oblasti neplánovanou zastávku kvůli technické poruše jedné z dodávek, která vezla materiál pro polní nemocnici. Mnoho krabic tak bylo potřeba přeskládat.
Odlehčené auto se podařilo nastartovat, a tak materiál dorazil do skladu, který leží nedaleko fronty, ale stále je v bezpečné vzdálenosti. Následně bylo potřeba vybalit desítky, možná stovky krabic se zdravotnickým materiálem, ale také těžká chirurgická křesla a generátor.
Z aut se vynášejí i přístroje na resuscitaci, které jsou podle zdravotníků zvlášť užitečné. „Přístroj má dostatečnou frekvenci i hloubku a na rozdíl od lidí nepotřebuje odpočívat. Při resuscitaci tak může být jen jeden člověk. Zatímco přístroj stláčí hrudník, tak vy se můžete starat o dýchací cesty a zavedení přístupů do krevního oběhu,“ vysvětluje jedna z lékařek.
U skladu zůstává stát i jedna sanitka, kterou Paměť národa z Prahy také vezla. Teď bude sloužit k převozu raněných, kteří potřebují další ošetření, do velkých nemocnic v Dnipru a Záporoží.
Ukrajinští vězni bojují na frontě. ‚Jsem zase člověk,‘ popisuje rekrut odsouzený za neúmyslné zabití
Číst článek
Polní nemocnice
Resuscitační přístroj a vše ostatní nejdřív ve skladu zaevidují, do pár dnů už to ale bude zhruba osm kilometrů od bojové fronty ve vojenské polní nemocnici.
Z hlediska vybavení vypadá ošetřovna stejně jako v běžné nemocnici. Mají tam operační lůžka, přístroje, vybavení, obvazový materiál a léky. Fakt, že je vše pod zemí a improvizované, ale připomíná, že o běžnou nemocnici nejde.
„Někdy nám o zraněných dají vědět předem a někdy ne, takže musíme hned zareagovat. Zraněné sneseme do této části a musíme je roztřídit podle závažnosti. Pokud mají vážná zranění, která vyžadují resuscitaci nebo traumatologickou péči, tak je dáme do jedné ze tří trauma místností a začne naše společná péče,“ popisuje hlavní lékař Andryj Teležnyj.
On a jeho tým teď žádné pacienty na lůžkách nemají. Situace se tu ale může každou chvíli změnit.