K čemu bylo zničení sondy za sedm miliard? ‚Odkloníme i asteroid mířící k Zemi,‘ těší vědce
Americká sonda DART narazila loni v září do planetky Dimorphos. NASA ji ale zničila záměrně, přestože stála zhruba sedm miliard korun. Šlo o test planetární obrany pro případ, že by podobný asteroid mířil k Zemi. Po roce mají vědci přesné výsledky testu. „Zjistili jsme, že náraz byl účinnější, než se odhadovalo. Sonda změnila dráhu tělesa výrazně,“ vysvětlil pro Radiožurnál Petr Pravec v z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
Na misi se podíleli i čeští astronomové. Co jste se za ten rok o následcích nárazu dozvěděli?
Na tomto experimentu jsme se podíleli nejenom při přípravě, ale i na následných měřeních, která probíhala během dalšího půl roku. Skončila letos v březnu a od té doby jsme získaná, velmi bohatá data analyzovali.
Kromě základního výsledku – máme technologii, která umožní změnit dráhu takto malého tělesa – jsme zjistili, že byl tento náraz účinnější, než se odhadovalo. Bylo to způsobeno tím, že sonda nárazem vyvrhnula velké množství materiálu, což vedlo k výrazné změně dráhy tělesa. Efekt byl tak zhruba třikrát silnější.
Je to dost významný výsledek pro kalibraci modelů, které by byly použity v budoucnu při odklonění nebezpečného asteroidu.
Také jsme se dozvěděli, jak materiál reaguje a jak dochází k interakci mezi dopadající sondou a povrchovým materiálem. Ten asteroid byl obrazně řečeno gravitačně vázaná hromada kamení, u které došlo k přetvarování.
V červenci vyšla v Astrofyzikálním časopise studie o „roji balvanů“ uvolněných nárazem sondy. Jak velký je to problém?
Není to zásadní problém. Čekalo se to, že bude vyvrženo hodně materiálu. Přesně se ale nevědělo, jaká bude distribuce těchto těles. Jestli půjde o mnoho drobných úlomků ve formě štěrku nebo prachu, anebo spíš ve formě menšího počtu větších kusů.
První test planetární obrany lidstva uspěl, hlásí NASA. Zkušební mise DART bodovala i díky českým vědcům
Číst článek
Teď už víme, že je to směs obou těles, ale počet velkých kusů je poměrně významný. Už jenom to nám umožnilo zpřesnit modely, jak takový náraz probíhá.
Chystá NASA další takovou misi?
NASA nikoliv. Řekněme, že byla dostatečně uspokojena výsledkem DART.
Evropská kosmická agentura ale chystá misi k témuž binárnímu systému – soustavě Didymos a Dimorphos. Tato sonda má jméno Hera, brzo se sestaví a příští rok by měla být hotová, takže za rok zřejmě odstartuje. Po třech letech – v roce 2027 – k této soustavě doletí a bude ji nadále podrobně zkoumat.
Ačkoli jsme se toho spoustu zajímavého dozvěděli, tak jsme to pozorovali ze Země, což má určitá omezení. Některé parametry ale můžeme zjistit jenom zkoumáním zblízka pomocí sondy. A to bude dělat za čtyři roky Hera.