Jména uvedená v seznamu splňují požadavky zákona o matrikách, jménu a příjmení. Všechna reálně existují, jsou ve správné pravopisné podobě, nejsou zkomolená, zdrobnělá, ani domácká.
Děti se možná dočkají svého ombudsmana, píše Mf Dnes. A podle Deníku zřejmě budou moct děti rozhodovat o svých jménech. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Změna má zrušit dosavadní podmínky, které zájemkyně o nepřechýlené příjmení musí splnit. Musí například mít nebo si zvolit jinou než českou národnost, případně žít v cizině.
Ministerstvo vnitra musí rodičům chlapce Thymiana zaplatit celkem 30 tisíc korun. Matrika totiž nezapsala neobvyklé jméno jejich syna. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud.
V sobotním přehledu tisku od Radiožurnálu se dočtete o odhalených českých agentech v Rusku, o mizejících žížalách a také o rostoucí oblibě pátrání po svých předcích.
Ústavní soud dal rodičům novou šanci na odškodnění za to, že matrika nezapsala jejich synovi jméno Thymian. Chlapec měl téměř tři roky v rodném listě zapsáno v kolonce křestního jména „nezjištěno“.
Stig, Siciana, Zazie, Teyla nebo Mauí. To jsou netradiční jména, která vybrali pro děti rodiče v Česku. Protože je ale nenašli v seznamu už registrovaných jmen, matriční úřady po nich chtěly posudek.
Digitalizace historických pramenů České republiky patří k nejlepším v Evropě. Zásluhu na tom ovšem nemá stát, nýbrž americká Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů – neboli mormoni.
Ústavní soud zamítl stížnost Nigerijce, který se neúspěšně domáhal určení otcovství k dítěti narozenému v roce 2013. Matka dítěte je totiž sezdaná s jiným mužem.
Desítky rodičů chtějí každý rok dát potomkovi jméno, které není v kalendáři. Potřebují proto schválení úřadu. Ten jim ale ne vždy vyhoví, matriky se totiž řídí publikací Jak se bude vaše dítě jmenovat?, která určuje, jaké jméno může novorozenec v Česku dostat. Dosud je v něm 17 000 jmen. Jeho autorka - soudní znalkyně Miloslava Knappová - ho stále doplňuje a letos v únoru vyšlo šesté vydání. Na její verdikt čekali také rodiče malé Katary.
Většina rodičů při výběru jmen končí v případě chlapců u Jakuba, Jana či Tomáše a v případě dívek u Terezy, Elišky nebo Adély, ty jsou už několik let na čele statistik nejčastějších jmen novorozeňat. Najdou se však i případy, kdy o jménu dítěte nerozhodují rodiče, ale soud.
Přechylovat ženská příjmení, nebo zanechat jejich mužskou podobu, pokud o to žena stojí? Podle většiny jazykovědců je čeština jazyk, který slova ohýbá a bez přechylování se tedy neobejde. Řada Češek naopak o koncovku -ová ve svém novém jméně vůbec nestojí. O celou věc se tak znovu začali zajímat politici.
Snoubenci v Pardubicích už nemusí kvůli vytouženému termínu svatby stát hodiny ve frontě před matrikou. Radnice jako jedna z prvních v republice spustila on-line rezervaci po internetu a matrikářky se hned první den nestačily divit. Termín sňatku přes počítač si zamluvilo 70 párů.
Nizozemská vláda chce dát obcím možnost zaměstnávat matrikáře, kteří odmítají oddávat páry stejného pohlaví. Zatím ale pozastavila rozhodnutí o tom, jestli obecní a městské úřady mohou přijímat úředníky, kteří by z náboženských důvodů mohli odepřít potvrdit sňatek homosexuálních snoubenců.
Mezi nejoblíbenější jména, která rodiče dávají dětem, patří dlouhodobě Tereza a Jan. Český statistický úřad oznámí, jestli se náš vkus v loňském roce změnil – zveřejní seznam nejoblíbenějších jmen sestavený poprvé z matričních údajů za celý loňský rok. Dříve průměroval pouze měsíc leden.