Nejpřesnější 3D model Osvětimi mají k dispozici bavorští policisté. Má pomoci při vyšetřování zločinů

Bavorští policisté mají k dispozici novou pomůcku, která jim má pomoci při vyšetřování zločinů druhé světové války. Je to počítačový 3D model koncentračního tábora v Osvětimi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3D model Osvětimi

3D model Osvětimi | Foto: YouTube. com

3D model je pro vyšetřovatele a soudy důležitý proto, že na konci druhé světové války Němci zničili většinu budov, včetně plynových komor, a hlavně také složky a záznamy týkající se činnosti koncentračního tábora.

A právě tyto dokumenty chybí při vyšetřování a soudních slyšeních. Řada obviněných se totiž brání, že neměla ponětí, co přesně se v táboře dělo.

Zdravotník z Osvětimi před soudem. Podle obžaloby pomáhal zavraždit tisíce lidí

Číst článek

To se týká třeba i případu jednoho z bývalých dozorců koncentračního tábora Osvětim Reinholda Hanninga. Chod tábora a přijíždějící židovské transporty střežil necelé dva roky. Letos v létě ho soud poslal na pět let do vězení za podíl na smrti 175 tisíc lidí. A právě pomocí modelu soudci zkoumali, co všechno mohl ze své strážní věže Hanning vidět. Obviněný muž, kterému je 95 let, obvinění stále odmítá.

V Německu stále žije ještě několik lidí, kteří stojí před soudy kvůli spoluúčasti na zlu páchaném v koncentračních táborech. Uzavřen na příklad ještě nebyl soud s Hubertem Zafkou, zdravotníkem z koncentračního tábora. Ten čelí obvinění z podílu na vraždě 3861 lidí. Slyšení ale úřady už několikrát odložily kvůli špatnému zdravotnímu stavu obviněného. Zafkovi je 95 let a trpí demencí.

Podobný model vytvořili i čeští studenti

Model pro policisty vytvořil expert na digitální snímání Ralf Breker. Ten běžně pro policii modeluje scény kriminálních zločinů. Osvětim je ale prý největším projektem jeho života. Jeho vytvoření mu trvalo asi půl roku, z toho pět dní strávil přesným skenováním budov přímo v koncentračním táboře.

Německý soud poslal bývalého dozorce z Osvětimi na 5 let do vězení

Číst článek

Modelů Osvětimi existuje víc. Jeden z nich vytvořili letos v létě studenti ze smíchovské průmyslové školy. Zkonstruovali trojrozměrný počítačový model. Kvůli tomu strávili dva dny pozorováním místa přímo v Polsku. Svůj model pak vystavovali na mezinárodní výstavě Míru.

Model Brekera je ale nejpřesnější a nejpropracovanější. Původně byl určen pouze pro monitor počítače, teď ale stačí brýle pro virtuální realitu a člověk si pak může procházet každý kout koncentračního tábora.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme