Počítačová myš slaví půl století. Patent číslo 3.541,541 změnil svět

Patent číslo 3.541,541 schválil United States Patent Office v listopadu 1970. Žádost o něj podal vynálezce ze Stanfordské univerzity Douglas Engelbart 21. června 1967, tedy přesně před padesáti lety. Tehdy se jeho vynález moc nerozšířil. Dnes ho používá každý, kdo má stolní počítač. Řeč je o počítačové myši.

Stanford / USA Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevěná jednotlačítková počítačová myš vynálezce Douglase Engelbarta

Dřevěná jednotlačítková počítačová myš vynálezce Douglase Engelbarta | Foto: Wikimedia Commons | Zdroj: Wikimedia Commons

Myš potřebují ti, kteří vytvářejí grafiku, internetové stránky nebo jen surfují po internetu. S tou vůbec první přišel Douglas Engelbart v době, kdy ještě neexistovaly dnešní běžné počítače, ale jen velké sálové na děrné pásky.

„Pracoval na univerzitě. Bylo to výzkumné pracoviště. Takže hleděl do budoucnosti. Nevyvíjel pro tehdejší stroje, vyvíjel věci pro dalších 20 let. Takže z tohohle pohledu je jasné, že Stanfordská univerzita pracovala na tom, jak to bude dál, do budoucna. Nestarala se v té době příliš o komerční využití," vysvětlil Radiožurnálu publicista Martin Malý, že počítačová myš se objevila mnohem dřív než počítače, ke kterým by se hodila.

Japonci představili plovoucího robota, prozkoumá trosky elektrárny ve Fukušimě

Číst článek

Prakticky se začala používat až v 80. letech. Tou dobou se myši vyráběly i v Československu. Většinou si je ke svým Didaktikům, Sinclarům a počítačům Atari dělali lidé sami.

„Vznikaly různé amatérské konstrukce včetně známé myši z nějaké dózy na koření a pingpongového míčku, co jste dal dohromady a pomocí nějakých válečků jste si to přidělal k počítači," dodává Malý.

Továrně se myši vyráběly v Tesle Blatná nebo v Tesle Liberec, dodnes se občas dá na internetu jako sběratelský kousek sehnat třeba myš Tesla 3WN 166 05 nebo 07. Rozdíl je v použitém konektoru. Byla z plastu a měla tři tlačítka.

Taxíky bez řidičů budou jezdit ve francouzském Rouenu, do Paříže míří samořídící mikrobus

Číst článek

Původní myš ale byla dřevěná, měla jedno tlačítko a místo kuličky měla dvě kovová kolečka. Takovou si nechal Douglas Engelbart patentovat.

Prototyp vytvořil společně s dalším inženýrem Billem Englishem. Ten myš dál rozvíjel i po svém odchodu ze Stanfordského výzkumného ústavu do soukromé sféry. Dvojici koleček nahradila kulička.

„Poději přešel do společnosti Xerox, výrobce nejen kopírek, ale i dalších strojů. A tam postupně ten model vylepšoval. Takže přišla kulička, pak přítlačné válečky a v podstatě tak nám vydržela až do konce 90. let," řekl Malý.

Dnes už se místo kuličkové používá myš optická.

Patent číslo 3.541,541, který před padesáti let podal vynálezce ze Stanfordské univerzity Douglas Engelbart. | Foto: Americký patentový úřad | Zdroj: Americký patentový úřad

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme