Je jim přibližně mezi 13 a 28 lety, tvoří 16 procent populace a jsou budoucností české armády. Jak je do uniformy nalákat a jak s nimi komunikovat, tento týden řešili armádní velitelé.
Tento rok bude pro českou armádu podle jejího šéfa Karla Řehky zlomový. Česko totiž dostane nové úkoly od Severoatlantické aliance, co má připravit ke společné obraně. Výzev bude ale víc.
Armáda od 1. ledna zjednodušila vstupní fyzické testy. Kliky nebo jízdu na rotopedu nahradilo nové minimum - hod medicinbalem a dřepy se zátěží pět kilogramů.
Jana Černochová se stala ministryní obrany přesně před třemi lety. Podle analytika jí celkově lze hodnotit pozitivně. Armáda ale stále hledá finance na nákup nové techniky a řeší úbytek personálu.
Tento trend bude podle Michaely Trněné z armádní Agentury personalistky nejspíš pokračovat. Armáda chce proto posílit benefity pro vojáky a ještě víc zjednodušit nábory nováčků.
Zatím projekt vyšel na 95 milionů korun a armáda ho chce dál vylepšovat. Třeba propojením informačních systémů armády se systémem vojenských škol. V plánuje taky vývoj aplikace pro mobilní telefony.
Týden hokeje je součástí programu Pojď hrát hokej, který zaštiťuje Český svaz ledního hokeje. Za dobu svého fungování od roku 2016 uspořádal již deset náborových akcí.
Někteří to dělají pro peníze, jiní pro vlast. Část to dělá prostě proto, že „nemají, co jiného by dělali“. Neznámý počet lidí bez domova podepsal smlouvu s ruskou armádou, aby šli bojovat na Ukrajinu.
Armáda se pro službu v uniformě snaží zaujmout mladou generaci. Za čtyřtýdenní výcvik dostanou studenti zaplaceno. Budou se učit taktiku, první pomoc, ale také střelbu nebo hod granátem.
Představa, kterou o ruských ženách utváří prezident Vladimir Putin, se v zemi střetává s potřebami armády. Ruské bojové jednotky potřebují rekruty, a usilují proto o nábor žen.
Jeden z rekrutů řekl, že mu slíbili práci řidiče s převozem „dělníků a stavebního materiálu“. Po příjezdu do Ruska ale dostal do ruky zbraň a nastoupil vojenský výcvik.
Pilotní ročník stipendijního programu pro střední školy je u konce. Jde o jednu z nových cest, jak se náboráři pod vedením plukovnice Ivy Bednářové snaží nalákat mladé lidi do armády.
Dělostřelci uspořádali unikátní náborovou akci pro středoškoláky. Patnáct studentů přivezli na základnu, ukázali jim techniku a kdo měl zájem, tomu rovnou pomohli vyplnit přihlášku.
Úřad pro zahraniční styky a informace má 32 volných pozic. Bezpečnostní a informační služba aktuálně na svých stránkách vyvěsila 37 inzerátů. Kontrarozvědky nabízí také možnost stáží.
Od podání přihlášky k prvnímu obléknutí uniformy vede dlouhá cesta, kterou úspěšně dokončí jeden ze čtyř zájemců. Co vše je potřeba zvládnout a jak probíhá nábor, zjišťoval iROZHLAS.cz.
Podle generálního štábu stoupl letos zájem o službu v armádě oproti loňsku o osm procent. Do konce září přišlo do rekrutačních středisek 3600 lidí, o skoro 300 víc než loni.
Realizační tým, který zahrnuje kreativce i vojenské psychology, vede zástupce velitele výsadkového pluku Ivo Zelinka, jenž pro iROZHLAS.cz popsal, v čem novinka usnadní život rekrutérům i uchazečům.
V současnosti slouží v armádě 26 928 vojáků z povolání a 3 615 záložáků. Cílem je mít do roku 2030 30 tisíc profesionálů a 10 tisíc členů aktivních záloh.
Na webu HeadHunter se obvykle umisťují zcela civilní pracovní příležitosti pro účetní, sekretářky, manažery či programátory. Po vypuknutí války se objevily tisíce nových míst pro profesionální vojáky.