Armáda se pro službu v uniformě snaží zaujmout mladou generaci. Za čtyřtýdenní výcvik dostanou studenti zaplaceno. Budou se učit taktiku, první pomoc, ale také střelbu nebo hod granátem.
Představa, kterou o ruských ženách utváří prezident Vladimir Putin, se v zemi střetává s potřebami armády. Ruské bojové jednotky potřebují rekruty, a usilují proto o nábor žen.
Jeden z rekrutů řekl, že mu slíbili práci řidiče s převozem „dělníků a stavebního materiálu“. Po příjezdu do Ruska ale dostal do ruky zbraň a nastoupil vojenský výcvik.
Pilotní ročník stipendijního programu pro střední školy je u konce. Jde o jednu z nových cest, jak se náboráři pod vedením plukovnice Ivy Bednářové snaží nalákat mladé lidi do armády.
Dělostřelci uspořádali unikátní náborovou akci pro středoškoláky. Patnáct studentů přivezli na základnu, ukázali jim techniku a kdo měl zájem, tomu rovnou pomohli vyplnit přihlášku.
Úřad pro zahraniční styky a informace má 32 volných pozic. Bezpečnostní a informační služba aktuálně na svých stránkách vyvěsila 37 inzerátů. Kontrarozvědky nabízí také možnost stáží.
Od podání přihlášky k prvnímu obléknutí uniformy vede dlouhá cesta, kterou úspěšně dokončí jeden ze čtyř zájemců. Co vše je potřeba zvládnout a jak probíhá nábor, zjišťoval iROZHLAS.cz.
Podle generálního štábu stoupl letos zájem o službu v armádě oproti loňsku o osm procent. Do konce září přišlo do rekrutačních středisek 3600 lidí, o skoro 300 víc než loni.
Realizační tým, který zahrnuje kreativce i vojenské psychology, vede zástupce velitele výsadkového pluku Ivo Zelinka, jenž pro iROZHLAS.cz popsal, v čem novinka usnadní život rekrutérům i uchazečům.
V současnosti slouží v armádě 26 928 vojáků z povolání a 3 615 záložáků. Cílem je mít do roku 2030 30 tisíc profesionálů a 10 tisíc členů aktivních záloh.
Na webu HeadHunter se obvykle umisťují zcela civilní pracovní příležitosti pro účetní, sekretářky, manažery či programátory. Po vypuknutí války se objevily tisíce nových míst pro profesionální vojáky.
Sobotní Deník si připravil novinky letošní sezony na státních hradech a zámcích. Mf Dnes zase informuje o českém plánu na zrychlení nákupu zbraní a náboru vojáků. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Zájem přidat se k jednotkám ukrajinské teritoriální obrany projevují stovky Američanů denně, často kvůli tomu osobně cestují do Washingtonu. S některými tam natáčel stálý zpravodaj v USA Jan Kaliba.
Hasičský sbor aktuálně hledá asi tři sta lidí. V minulém roce jej opustilo přes 500 příslušníků. Vysoké odchody podle ředitel hasičů Vladimíra Vlčka souvisí s koronavirem a věkovým složením sboru.
V českém tisku se ve středu dočtete, že spekulanti skupují podíly v domech. Zrušení předkupního práva na nemovitosti usnadnilo prodej majetků nebo pozemků, které vlastnilo víc majitelů, píše Deník N.
Stárnutí policistů je problémem po celé republice. „Průměrný věk policistů se za těch deset let posunul z věku 36 na necelých 40,“ popisuje mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Mladá fronta Dnes uvádí, že možný budoucí ministr obchodu a průmyslu Věslav Michalík ze Starostů a nezávislých má v akciích a cenných papírech přes 400 milionů korun.
Hlavním cílem ale není pobavit – mají navnadit další lidi, kteří by ve službách pražské záchranné služby pomáhali. Potřeba jsou podle mluvčí Jany Poštové zejména dispečeři a zdravotničtí záchranáři.