Nábor čínských bojovníků do války na Ukrajině probíhá prostřednictvím videí i ruských influencerek
Kritika režimu nebo zmínky o historických událostech se na čínských sociálních sítích často neudrží déle než pár hodin. Reklamy lákající na nábor do ruské armády ale čínští cenzoři přehlíží. První se na nich objevily už v roce 2022 a nalákaly do bojů i Číňany, kteří byli minulý týden zatčeni na Ukrajině.
Hlídač v obchodě s potravinami, řidič taxíku a trenér ve fitness centru se věnují svým pracovním činnostem, vidí se ale v uniformách a se zbraní v ruce. Jedna z ruských reklam, která je ke zhlédnutí i na čínské sociální síti Weibo, láká do ruské armády. „Jsi muž. Buď muž,“ ukáže se na konci videa, které je doplněno o čínské titulky.
Poté už se zobrazí jen částky, které žoldnéři dostanou – reklama slibuje měsíční plat ve výši 53 tisíc korun a nástupní bonus v rozmezí mezi 155 až 460 tisíci korun, píše Rádio Svobodná Evropa.
Čínští vojáci nejsou na Ukrajině organizovaně, Peking jim ale nebude klást překážky, míní expert
Číst článek
Video má stovky tisíc zhlédnutí, podobných reklam je na čínských sociálních sítích ale víc. V jednom ruská influencerka láká do boje v čínštině a také zmiňuje vysoké finanční ohodnocení, uvádí britský deník The Guardian.
„Pas mám připravený, odjet můžu kdykoliv,“ reaguje v komentářích jeden z uživatelů. Další se baví o výši částky, která přesahuje to, co si vydělají Číňané mimo velkoměsta, jestli se dá spolehnout na to, že peníze skutečně dostanou, nebo jestli je nutná znalost ruštiny.
Předchozí zkušenosti z armády nutné nejsou. Jeden ze dvou Číňanů, který padl minulý týden do ukrajinského zajetí, uvedl, že nikdy předtím nebojoval. Před odchodem do Ruska v životě ani nedržel zbraň v ruce. Další do války jedou právě proto, aby se bojovat naučili, jako muž, který se z Ruska už vrátil a který sdílí své zkušenosti na sociálních sítích.
„Došlo mi, že bych tu jeden den mohl zemřít, tak jsem se rozhodl, že budu sdílet své reálné zkušenosti, protože Číňané nebyli dlouho ve válce,“ uvádí. Mluví také o rasismu, kterému neruští bojovníci v jednotkách čelí, a o problémech způsobených jazykovou bariérou.
‚Děsivější než válka.‘ Ruské vězeňkyně hromadně odchází do bojů, utíkají před brutálními podmínkami
Číst článek
Reklamy, které cenzoři přehlíží
Nejde o první občany Číny, kteří byli na straně ruských jednotek zpozorováni. První zprávy o jejich přítomnosti se objevily už v létě 2023, o první oběti se mluvilo loni v prosinci. V současnosti by mělo za ruskou stranu bojovat minimálně 155 Číňanů. Několik Číňanů má bojovat i na straně Ukrajiny. Ti ale nejsou verbováni jako žoldnéři, ale mohou se přidat jako dobrovolníci.
Přestože neexistují důkazy, že by čínská vláda nutila muže do Ruska odcházet, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ji obvinil z toho, že před problémy zavírá oči. Ačkoliv je Peking oficiálně neutrální, od začátku konfliktu Moskvu ekonomicky podporuje.
Argumentu ukrajinského prezidenta nahrává i to, že náborová videa na čínském internetu zůstávají i přesto, že je na všech úrovních kontrolován čínskými cenzory.
„Musím zdůraznit, že čínské vláda vždy žádá obyvatele, aby se vyhnuli oblastem s ozbrojeným konfliktem, vyhnuli se jakémukoliv zapojení do konfliktu, a především, aby se vyhnuli účasti ve vojenských operací jakékoliv strany,“ reaguje na obvinění mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Jian.