Čím dál více se zejména u hranic s Německem objevuje levnější „mexický metamfetamin“, který se dováží z Nizozemska a Belgie. Nejčastěji užívanými drogami v Česku zůstávají pervitin a marihuana.
Chyť mě, když to dokážeš – film o šikovném podvodníkovi, který dokáže unikat ze spárů neústupného agenta FBI, připomíná aktuální tažení ministerstva zdravotnictví proti prodeji kanabinoidů.
Měl by trh s drogami regulovat stát? „Z legálních drog víme, že jsou modely, které fungují,“ říká protidrogový koordinátor Vobořil. Šéf protidrogové centrály tvrdí, že už teď má Česko unikátní systém.
U škol nebo v nákupních centrech si děti mohou poměrně snadno koupit návykové látky. Vláda by nově měla spravovat jejich seznam a více kontrolovat výrobu i distribuci.
„Národní protidrogová centrála už třikrát navrhla kratom na seznam zakázaných látek, abychom připravili návrh, který by zreguloval dostupnost,“ ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Trend prodeje drog na internetu započal už v předchozím roce, kdy se internetový prodej drog rozmohl i kvůli pandemii koronaviru a s ním spojenými restrikcemi.
Užívání anabolických steroidů a podobných přípravků může mít pro člověka celoživotní následky. V posledních letech se o ně čím dál častěji zajímají teenageři po pár návštěvách posilovny.
Kratom není v Česku schválený jako potravina ani potravinový doplněk. Prodejce tedy nemůže říct, jaké by mělo být bezpečné dávkování. Prodává se třeba jako suvenýr bez omezení věku.
Mluvčí národní protidrogové centrály odmítla specifikovat místo nálezu i množství kokainu. Kdyby se potvrdily informace Deníku.cz, jednalo by se o drogy v hodnotě čtvrt miliardy korun.
Kokain, který policie v pátek našla v prodejnách společnosti Kaufland v Jičíně a v Rychnově nad Kněžnou v krabicích od banánů, bude policie zkoumat ve snaze odhalit, jaký je jeho původ.
Účinnou látku a veškerá potřebná zařízení podle kriminalistů skupina dovážela z jihovýchodní Asie, léčivé přípravky se vyráběly v Rumunsku. Hotové látky pak kurýři rozvezli do dalších zemí.
O tom, že droga, známá v odborných kruzích jako metamfetamin, pochází zejména z Česka a příhraničních oblastí sousedních zemí, informovalo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost.
Národní protidrogová centrála vydala výroční zprávu, z které vyplývá, že varny pervitinu se v posledních letech přesouvají z České republiky do jiných evropských států.
Adiktologové se obávali nárůstu předávkovaných kvůli nedostatku drog během koronakrize. To se nepotvrdilo. Radiožurnálu to řekl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
„Lidí, kteří drogy potřebují, je stále hodně. Závislí tak opouštějí své původní preference budivých či tlumivých látek a užívají cokoliv, co se jim povede sehnat,“ říká ředitelka adiktologické služby.
Policisté pachatele zadrželi při dvou operacích s krycím názvem Airbus a Komp. V prvním případě byla zatčena pětičlenná skupina osob ve věku 25 až 28 let, ve druhém jeden pachatel.
Pervitin a marihuana vyrobené a zobchodované touto skupinou představovaly významný zdroj pro pokrytí poptávky zejména v Karlovarském kraji a v Durynsku a Bavorsku.
Skupina skladovala zakázané látky v Komárně, poté je dopravovala do Česka. Prodávala je v Brně a Praze. Předávky se odehrávaly na parkovištích nákupních center.
Operace Familia, kterou koordinoval Europol a americká agentura DEA, byla součástí širší evropské strategie proti síti organizovaného zločinu ze západního Balkánu známé jako Balkánský kartel.
Podle mluvčího Krajského státního zastupitelství Olmy akce souvisí s držením, výrobou a distribucí drog. Policie zadržela více lidí a činí domovní prohlídky, pro auta uzavřela část Komenského ulice.
Laboratoře na výrobu metamfetaminu se nacházely na území Karlovarského, Plzeňského a Středočeského kraje a Prahy. Podle hlavní vyšetřovací verze chtěli pachatelé vyvážet drogy do zahraničí.