VIDEO: Virtuální měna i šifrovaná komunikace. Policie zadržela prodejce drog, kteří využívali darknet

Národní protidrogová centrála ve spolupráci s celníky a Českou poštou odkryla dva případy prodeje drog přes skrytou část internetu, takzvaný darknet. Drogy posílali pachatelé „ve velkém rozsahu“ z území České republiky do celého světa. Používali při tom virtuální měny a šifrovanou komunikaci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych uvedl, že prodejci měsíčně rozeslali řádově kilogramy drog. Policisté je zadrželi při dvou operacích s krycím názvem Airbus a Komp. V prvním případě byla zatčena pětičlenná skupina osob ve věku 25 až 28 let, ve druhém jeden pachatel.

Policie odhalila gang obchodníků s kokainem a heroinem. V Česku zatím obvinili 58 lidí

Číst článek

V případě Airbus skupina kupovala drogy v zahraničí, zejména v Belgii a Nizozemsku, do Česka je pašovala prostřednictvím soukromých kurýrních společností. Část drog prodávala v České republice, ale nabízela je i přes virtuální tržiště darknetu do celého světa včetně Spojených států, Austrálie nebo Ruska. Využívali k tomu Českou poštu. Dva pachatelé se podle policie soustředili na nabídku a zprostředkování obchodů na darknetu a zbytek skupiny se věnoval předávání drog koncovým odběratelům.

Darknet je neveřejný web, který je používán k nelegálním obchodům. Kromě drog je na něm možné sehnat zbraně, léky či třeba padělané doklady. Uživatelé na něm vystupují anonymně.

Organizátoři v případě Airbus vystupovali pod pseudonymem „czechairlines“ a drogy nabízeli od roku 2015. Postupně působili na šesti virtuálních tržištích umístěných na síti Tor. Při platbách využívali virtuální měny, především bitcoin. Při domovních prohlídkách policisté zajistili asi šest kilogramů omamných a psychotropních látek, především tablety extáze, látku MDMA, ketamin a kokain.

Ve druhém případě byl zadržen jeden pachatel české národnosti, který se také zabýval distribucí omamných a psychotropních látek prostřednictvím darknetu dlouhodobě. Nabízel hlavně extázi, kokain, amfetamin, MDMA nebo konopí. Vše byl podle policie schopen dodat ve velkém množství a kvalitě. Drogy posílal do Austrálie, USA, Evropské unie i Ruska. I on používal virtuální měny a šifrovanou komunikaci. Zadržený má za sebou drogovou trestní minulost.

Policie zadržela 12 lidí, kteří vyráběli drogy pro Německo. Pašovali je v hasicích přístrojích

Číst článek

Drogy v kyberprostoru

Množství rozeslaných drog a vydělané peníze jsou podle Frydrycha nyní záležitostí vyšetřování, proto nechtěl spekulovat o jejich množství. Měsíčně ale podle něj pachatelé poslali řádově kilogramy drog. Protože drogy posílali v menším množství, týdně to znamenalo mnoho desítek zásilek, řekl.

Policie podle Frydrycha zaznamenává nárůst obchodování s tradičními drogami v kyberprostoru. Zvyšuje to dostupnost drog i pro lidi, kteří nejsou součástí drogové komunity nebo nemají kontakty na dealery. Na internetu se podle něj obchoduje v malém množství i v řádu kilogramů. „S tímto způsobem obchodu také souvisí nárůst zásilkové přepravy drog,“ dodal. Malé zásilky drog označil za vysokoobrátkové zboží, kdy se v Evropě za 24 hodin tímto způsobem prodají drogy i v řádu milionů korun.

Ředitel České pošty Roman Knap upozornil, že firma ručí za přepravu zásilek, ne ale za obsah. „To neznamená, že jsme otevřený distribuční drogový kanál pro Českou republiky,“ podotkl. Zdůraznil, že ve spolupráci s policií a celníky existují postupy, jak může být zasílání drog poštou odhaleno. „Jedná se o krajně rizikovou činnost s příslušnou trestní sazbou a nikomu toto zneužívání služeb České pošty nedoporučuji,“dnes dodal.

Podle Frydrycha je nyní třeba nalézt způsob rychlé selekce zakázaného zboží v zásilkách. Řekl, že Národní protidrogová centrála společně s celní správou iniciovala mezinárodní projekt předložený Evropské komisi. Účelem je propojit v podobných případech odpovědné orgány v klíčových evropských zemích, aby jim umožnil lepší a rychlejší spolupráci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme