Policie už dostala desítky oznámení na příspěvky schvalující invazi na Ukrajinu, každý prověří zvlášť

Od soboty nahlásili občané policii desítky internetových příspěvků a komentářů podporujících ruskou invazi na Ukrajinu. Policie to uvedla na svém twitteru. „Vždy se pečlivě vyhodnocuje každý příspěvek zvlášť a vyhodnocují se i okolnosti nebo jakým způsobem je schvalování invaze popsáno,“ doplnil k tomu pro Radiožurnál policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Označené ruské armádní vozidlo mířící z Krymu na Ukrajinu

Ruská armáda vtrhla na Ukrajinu ve čtvrtek. Archivní foto | Zdroj: Reuters

„Evidujeme desítky podnětů na komentáře v internetových diskusích, schvalující ruskou invazi a aktivity ruské armády. Internetové prostředí pečlivě monitorujeme,“ uvedla v neděli policie na svém twitteru.

Zároveň se omluvila za to, že nezvládá reagovat na všechny příspěvky. „Není to vždy žádoucí a taktické,“ vysvětlila.

„V současnosti neexistuje žádná kuchařka, která by říkala, že tohle přesně je za hranou zákona. Vždy se pečlivě vyhodnocuje každý příspěvek zvlášť a vyhodnocují se i okolnosti nebo jakým způsobem je schvalování invaze popsáno,“ přiblížil posléze pro Radiožurnál mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Až tři roky

Podle Moravčíka něj vzrostl počet oznámení po sobotním upozornění nejvyššího státního zástupce Igora Stříže na to, že veřejná prohlášení schvalující útok Ruska můžou úřady posuzovat jako trestný čin.

Schvalování útoku Ruska na Ukrajinu může být trestným činem, varuje nejvyšší státní zástupce

Číst článek

„Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl k tomu Stříž v tiskové zprávě.

Autoři by se v takovém případě mohli dopustit dvou trestných činů – schvalování trestného činu nebo popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. V prvním případě hrozí podle zákona roční vězení, v druhém odnětí svobody na šest měsíců až tři roky.

„Nejvyšší státní zastupitelství apeluje na všechny osoby, aby se v této tíživé době neuchylovaly k veřejným projevům, které by překračovaly stanovená ústavní a zákonná omezení,“ vyzval nejvyšší státní zástupce.

sto, eha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme