Dana porodila své švagrové dvojčata – holčičku a chlapečka. Náhradní mámou se stala před osmi lety a na období kolem roku 2016 nevzpomíná v nejlepším. Těhotenství bylo komplikované.
„Hodně, opravdu hodně párů dodnes není rodiči. Kvůli tomu, že přes osm let stát in vitro nepodporoval,“ popisuje Karolina Klimowiczowá. To by se ale teď mělo v Polsku změnit.
Reprodukční klinika odrazovala partnera od operace, která by vyřešila onemocnění varlat. Místo toho přistoupila k hormonální stimulaci ženy a metodám umělého oplodnění.
Náhradní mateřství je považováno za možnost „léčby" neplodnosti. Jiní na něj nahlíží jako na nebezpečný obchod s lidmi. Počítá s tím i novela, kterou předložily ve sněmovně poslankyně ANO.
Video hovoří o údajně nebezpečné látce SM-102, kterou vakcíny obsahují. Ta ale ve skutečnosti nebezpečná není, bezpečnostní zpráva hovořila o rizicích chloroformu, který ale součástí vakcín není.
Objevu předcházelo takřka 20 let výzkumů napříč kontinenty od Velké Británie přes Spojené státy až po Japonsko. Samotné získání etických souhlasů na poskytnutí pohlavní buňky trvalo dva roky.
Paracetamol je běžnou součástí léků proti bolesti. Pokles plodnosti podle autorů naznačuje úzkou vazbu mezi lidským zdravím a kvalitou životního prostředí v širokém smyslu slova.
V léčbě neplodnosti se v současnosti uplatňuje i umělá inteligence. Dokáže z embryí vybrat to, které má nejvyšší možný potenciál. Embrya totiž v inkubátoru nonstop snímá kamera.
Problémy s početím přinášejí bezmoc, vztek, izolaci, ale i naději, sblížení a černý humor. O tom, jak se z nenormálního stává normální, pojednává ilustrovaný příběh Moniky Baudišové.
Nejčastějšími příčinami mužské neplodnosti jsou infekce, nedostatek hormonu nebo varikokéla, která komplikuje vývoj spermií. Až u 75 až 80 procent případů dokáží lékaři problém vyřešit.
V Česku se zabydluje trend takzvaného náhradního mateřství. Tématu včetně konkrétních lidských osudů se věnuje redaktorka zpravodajství Českého rozhlasu Veronika Hlaváčová.
Nových případů lékaři odhalí stále více i díky přesnější diagnostice. Rozpoznat nemoc přesto i dnes bývá složité – ložiska totiž nejsou zřejmá na ultrazvuku a lékař je při běžné prohlídce nezjistí.
Ve čtvrtečních novinách se například dočtete o partnerkách prezidentských kandidátů, které by se chtěly věnovat především charitě. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Zapínáte si v autě často vyhřívané sedačky? Pokud ano, měli byste vědět, že mohou způsobit zdravotní problémy. Automobilky topení v sedačkách do nových vozidel montují čím dál častěji.
Vůbec poprvé se letos průměrný věk ženy plánující děti přehoupl přes třicítku. Ukazují to data z center asistované reprodukce. Budoucí rodiče dávají přednost cestování a kariéře.
Léčbu neplodnosti by měly zdravotní pojišťovny platit nejen ženám, ale také mužům. Navrhují to alespoň někteří gynekologové při České gynekologicko-porodnické společnosti. V polovině případů je totiž neplodnost způsobená muži. Z jejich zdravotního pojištění ale na léčbu nejdou žádné peníze. Někteří lékaři proto navrhují, aby dva pokusy umělého oplodnění hradily pojišťovny na rodné číslo ženy a dva pokusy šly z pojištění muže. Podle ministra zdravotnictví je ale současný systém nastavený dobře.
Patnáct stovek lidí ročně v Česku hubne díky takzvané bariatrické operaci. Při ní lékaři zmenší žaludek, nebo odstraní část střeva. Výsledky ukazují, že až sedmdesát procent pacientů si novou váhu udrží i po pěti letech. V poslední době lékaři touto operací léčí nejen samotnou obezitu, ale i cukrovku nebo neplodnost.
Několik světových studií napříč zeměkoulí tvrdí, že okolo roku 2065 bude mužský spermiogram, který ukazuje množství kvalitních spermií v ejakulátu, nulový.
Počet neplodných párů v České republice neustále roste. Zatímco dříve se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních pěti letech se příčina přesouvá i na muže. U více než poloviny párů, které přijdou na kliniky reprodukční medicíny, jsou příčinou neplodnosti nekvalitní spermie.
Některá polská města se rozhodla podpořit páry, které nemohou mít děti, a zaplatit jim umělé oplodnění. Zdravotní pojišťovny v Polsku totiž tuto proceduru na rozdíl třeba od České republiky nehradí. Problémy s početím potomka má přitom každý pátý polský pár.
Polská vláda bude částečně hradit umělé oplodnění. Dnes si vše platí bezdětné páry sami. Jde o zásadní změnu, kterou prosadil premiér Donald Tusk navzdory konzervativním politikům a duchovním.
Počet neplodných manželských párů v Česku trvale přibývá. Zhruba čtvrtina manželských párů dnes potřebuje pomoc specialistů. Upozorňují na to lékaři z Kliniky reprodukční medicíny ve Zlíně. Právě tam se snaží problémy neplodných párů řešit. Zlínským odborníkům se podařilo už na 2,5 tisíce úspěšných početí.