Netopýři mají sociální sítě. Vědci jim chtějí porozumět, i když nejdou odposlouchávat

Netopýři jsou jednou z největších a nejrozmanitějších skupin savců. Většina žije v koloniích a mnozí z nich vedou neuvěřitelně složitý sociální život, ke kterému je nezbytná dobrá komunikace. Také sdílejí potravu a aktivně udržují přátelství, zjistili výzkumníci.

Chester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci se domnívají, že mnoho druhů netopýrů umí zpívat, někteří dokáží rozpoznat hlasy ostatních, mají dialekty

Vědci se domnívají, že mnoho druhů netopýrů umí zpívat, někteří dokáží rozpoznat hlasy ostatních, mají dialekty | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Vědci se domnívají, že mnoho druhů netopýrů umí zpívat, někteří dokáží rozpoznat hlasy ostatních, mají dialekty, dokáží upozornit ostatní na nebezpečí a vytvářejí intenzivní pouta se svými mláďaty. O jejich sociální komunikaci toho však stále víme málo, tvrdí polyhistor a entomolog Piotr Naskrecki, podle kterého jsou netopýři svým chováním podobní primátům.

Vědci v USA chtějí oživit zvířata. ‚Víme, že obnovíme tasmánského tygra i mamuta,‘ tvrdí ředitel firmy

Číst článek

„Na primátech je zajímavé to, že se u nich vyvinula schopnost varovat ostatní členy své skupiny před různými nebezpečími a že mají různé projevy různých signálů, kterými dávají najevo, o jaký typ nebezpečí se jedná,“ cituje Naskreckiho server Reuters.

Jenomže u netopýrů je těžké takové signály zachytit. Jak server dále napsal, netopýři jsou plaší, často žijí v nepřístupných oblastech a mnoho druhů je aktivních hlavně v noci. Jejich volání, echolokační nebo společenské, má navíc příliš vysoké frekvence pro slabé lidské ucho.

Vědci by ale mohli dojít k průlomovému objevu v rámci projektu Chesterské univerzity v severním Walesu. Tým výzkumníků sleduje 10 různých úkrytů netopýrů. Pro tuto studii v současnosti vyvíjejí ultralehká a samonosná sledovací zařízení, protože stávající GPS mohou být pro létající savce příliš těžká.

Vědci vrací život do zanedbaných mokřadů na jihu Moravy. ‚Vodní plocha je pro zvířata oáza,‘ říkají

Číst článek

„Naše přenosná zařízení umožní poprvé spolehlivě kvantifikovat pohyb, chování a sociální sítě jednotlivých malých netopýrů,“ uvedla doktorka Christina Stanley pro BBC.

Netopýři jsou podle vědců chráněným druhem, který hraje zásadní roli v mnoha ekosystémech tím, že reguluje stavy hmyzu, opyluje rostliny a roznáší semena. Jsou však ohroženi zvukovým a světelným znečištěním, které má vliv třeba na jejich schopnost hledat potravu.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme