Náročné najít vhodného lektora. „My jsme nejdřív oslovili městskou policii, ale tam instruktoři řekli, že to nedokáží, uvedla Dagmar Vokálová z Tyflocentra Karlovy Vary.
„Postupně během pěti let jsem přicházel o zrak, až přišel jeden den, kdy jsem se probudil, viděl jsem šedivo a už jsem neviděl skoro vůbec nic. Mám zbytkový světlocit,“ popisuje Vaněk.
„Seriál má podtitul Co nevíme o svých dětech, a právě tajemství dětí, co si říkat, co si neříkat, co by rodiče měli vědět, co by asi už nechtěli vědět,“ říká Tomas Sean Pšenička
Nasadit čelovku, běžecké boty a úsměv, protože spíš než o závod jde na Nočním běhu pro Světlušku hlavně o dobrou věc. Ve čtvrtek se sešlo v pražské Stromovce skoro 4500 tisíce lidí.
V Brně vytipovali na 150 bariér, které lidem se smyslovým postižením komplikují cesty hromadnou dopravou. Nevidomým chybí některé informace ve zvuku, neslyšící se varování často nedozví pomocí textu.
Pohyb po MHD může být matoucí i pro vidící lidi. Pro nevidomé je ale ještě nebezpečnější, zvlášť v momentě, kdy je před nimi nečekaná překážka. A ani komunikace s dopravním podnikem není snadná.
Oceněnou Šachovou hru, která klade velký důraz na využití zvuku jako herní mechaniky, si zájemci mohou nainstalovat a bezplatně zahrát na mobilních telefonech.
Pracuje v oboru fyzioterapie skoro čtyřicet let. „Ta práce mě hodně baví a taky ráda naslouchám. Lidé přijdou nejen s bolestmi zad, ale i s psychickými potížemi a já jim dělám vrbu.“
„Je to zase o něco větší částka, kterou dárci Světlušce letos poslali, než v loňském roce. A my moc děkujeme za tento empatický přístup našich dárců,“ vzkázala šéfka nadačního fondu Drastichová.
„V našem případě tomu říkáme audiohra nebo interaktivní rozhlasový příběh. Posloucháte rozhlasovou hru a svými interakcemi ovlivňujete, jak se příběh bude dál odehrávat,“ vysvětlit herní designér.
„Důležité je, aby zrakově postižené dítě zažívalo odmalička spontánní pohyb,“ říká zakladatelka neziskové organizace Rozhledna a lektorka zrakově postižených Pavla Kovaříková.
Kateřina má malého syna a alespoň jednou týdně jí přichází pomoci kamarádka Jana. Kontroluje třeba, jak chlapec tvoří a jestli jsou drobná zranění tak povrchová, jak se to Kateřina zdá pohmatu.
Organizace Okamžik koordinuje kolem 150 dobrovolníků, kteří ročně pomůžou zhruba stejnému počtu klientů, ať už při trávení volného času, nebo při praktických věcech, jako návštěva lékaře nebo úřadu.
Koncert odvysílají živě Radiožurnál a ČT1 ve 21.20. Během koncertu bude možné podpořit Světlušku odesláním dárcovské SMS, přispět online přes web svitimstale.cz nebo prostřednictvím QR platby.
Za Kavárnou Potmě stojí Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu. A má ještě jeden důležitý cíl – nabídnout lidem se zrakovým postižením smysluplnou pracovní příležitost.
V okolí některých stojanů na sdílená kola v Havířově se totiž nacházejí takzvané vodicí linie, které usnadňují pohyb nevidomým nebo slabozrakým občanům po pěší komunikaci.
Jeden z modelů učí lidi pohybovat se v neznámém prostoru. Je určený pro ty, kteří přišli o zrak nedávno a nejsou zvyklí se bez něj orientovat. Vypadá jako trojrozměrná zmenšená mapa místnosti.
Celý koncert vysílala od 21.15 Česká televize, Radiožurnál i server iROZHLAS.cz. Večerem provázela dvojice Veronika Khek Kubařová a Karel „Kovy“ Kovář.
Projekt Sport bez limitů na Fakultě tělesné výchovy Univerzity Karlovy momentálně vede Filip Hruša. Vysportovaný mládenec převzal žezlo po svém otci Janovi, který na fakultě založil celý obor.
Benefiční koncert Světlo pro Světlušku letos inspirovalo motto To bude jízda. Během sobotního večera vystoupilo sedm interpretů v duetech s nevidomými a slabozrakými zpěváky a hudebníky.
Přijdou na fotbal, i když jsou nevidomí. A kromě šumění tribun a píšťalky rozhodčího tentokrát dostali ještě sluchátka. A v nich komentář přímo pro nevidomé.
Půjčovna nabízí speciální lupy, chytré telefony a hodinky nebo psací stroje pro nevidomé. Půjčit se dají na pár týdnů, měsíce, ale i déle – třeba když děti potřebují vybavení na celý školní rok.
58letý pacient, který byl od narození nevidomý kvůli dědičné genetické nemoci, získal částečně zrak díky inovativní technice optogenetika, která propojuje genovou terapii a světelnou stimulaci.
Důkaz 111 je detektivní příběh s lehce hororovými prvky, který vás přenese do Spojených států osmdesátých let, kde hlavní hrdinka Alice Wellsová řeší záhadný anonymní telefonát.