‚Obtížné rozhovory.‘ Náměstkyně amerického ministra zahraničí jednala v Nigeru s pučisty
Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová jednala v pondělí v Nigeru s představiteli pučistů, které vyzvala k návratu k demokratickému pořádku. Chtěla se setkat také s demokraticky zvoleným a na konci července svrženým prezidentem Mohamedem Bazoumem, což jí ale vojenská junta neumožnila. Informují o tom agentury Reuters a AP.
„Tyto rozhovory byly nesmírně upřímné a někdy dosti obtížné, protože usilujeme o řešení na základě jednání. Nebylo snadné se někam posunout. Oni mají poměrně pevný názor na to, jak chtějí postupovat, a není to v souladu s nigerskou ústavou,“ řekla Nulandová.
Představitelům vojenské junty dala najevo, že USA jsou připraveny pomoci najít cestu, jak se vrátit k demokratickým pořádkům. Zároveň je upozornila, o co se hraje, pokud se tak nestane. Washington už africké zemi pozastavil zahraniční pomoc ve výši 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).
Nigeru v noci na pondělí vypršelo ultimátum, které této pětadvacetimilionové zemi dalo Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) na to, aby vrátila do úřadu svrženého prezidenta Bazouma.
ECOWAS pohrozilo vojenskou intervencí, pokud nigerská armáda výzvu neuposlechne, a na čtvrtek svolalo další mimořádný summit. Mluvčí Evropské unie sdělil, že do té doby je ještě určitý prostor pro zprostředkování rozhovorů.
Západoafrické země plánují na čtvrtek uspořádat summit, který by měl situaci v Nigeru řešit. Tuto iniciativu přivítal i americký ministr zahraničí Anthony Blinken. „Není pochyb o tom, že diplomacie je nejlepší cestou, jak tuto situaci řešit," řekl v úterý.
Niger je bývalá francouzská kolonie, která byla dosud považována za posledního spolehlivého partnera Západu v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu. Na výcviku tamních vládních jednotek se podílely například USA či Francie, které tam stále mají své vojáky. Francie jich tam má kolem 1500 a Spojené státy asi 1000.