Beznadějně zapomenuté a Bohem i lidmi odstrčené kouty středního Ruska, kde bují především bída, beznaděj, alkoholismus a prostituce. Na tato místa zavádí čtenáře kniha ruské opoziční novinářky.
Loni v červnu, když chtěla odletět z ruské Kazaně, kam se přijela postarat o nemocnou matku, jí v tom úřady zabránily. „O procesu jsme se dozvěděli ze zpráv,“ řekl v rozhovoru manžel Pavel Butorin.
„Patřím ke krymským Tatarům a nechci být čtvrtou generací krymských Tatarů, kteří byli nuceni opustit rodnou zemi. Věřím, že bude zase ukrajinský,“ říká pro Český rozhlas Plus ukrajinská novinářka.
Z vyjádření soudu plyne, že vyšetřovatelé stíhají novinářku podle paragrafu o veřejném schvalování terorismu s použitím hromadných sdělovacích prostředků či internetu.
Bývalá právnička byla jednou z mála nezávislých reportérek ve Wu-chanu a přinášela důležitá svědectví o počátcích pandemie nemoci covid-19 v čínském městě.
Ruský soud poslal na dva měsíce do vazby novinářku zpravodajského portálu SOTAvision Antoninu Favorskou, kterou vyšetřovatelé viní z účasti v extremistické organizaci. Novinářka vinu popřela.
Od ruské invaze na Ukrajinu uplynuly skoro dva roky. Podle novinářky francouzského deníku Le Monde Sylvie Kauffmannové Západ přehlížel varovné signály, řekla to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Novinářka Uhlová vloni odjela za prací do zahraničí, konkrétně do Německa, Irska a Francie, kde pracovala v drsných podmínkách. Vznikla z toho reportážní kniha Hrdinové kapitalistické práce v Evropě.
Belgie přebírá po španělsku předsednictví Rady Evropské unie. „Priority se soustředí na velké legislativní návrhy, které lze dokončit v rozumném čase. A ten čas se krátí,“ upozorňuje novinářka.
Rusko předčasně propustilo vraha novinářky a kritičky Kremlu Anny Politkovské. Poslali ho bojovat na Ukrajinu, píše portál Baza, který má blízko k ruským bezpečnostním složkám.
Ruská nezávislá novinářka a válečná reportérka Katěrina Gordějevová zachytila osudy lidí těžce poznamenaných válkou na Ukrajině. V její vlasti kniha v dohledné době nejspíš nevyjde.
„Žurnalistika není zločin a zadržení Kurmaševové je dalším důkazem, že Rusko je odhodláno potlačit nezávislé zpravodajství,“ uvedlo novinářské sdružení.
Pro mě jako novinářku je důležité setkávat se s lidmi, kteří jsou z různých bublin a mají různé názory. Potřebujete mít přehled, co se děje ve světě, co zajímá lidi, co je trápí, říká Jana Magdoňová
„Útok kamikadze dronu jsem zažila poprvé,“ říká pro iROZHLAS.cz reportérka Darja Stomatová. „V tu chvíli cítíte, jak vám vystřelí adrenalin a zrychluje se vám dech,“ přibližuje.
Běloruský soud uznal novinářku vinnou z „napomáhání extremistickým činnostem“ a „diskreditaci“ Běloruska. A poslal ji na tři a půl roku do trestanecké kolonie se zvýšenou ostrahou.
List The Wall Street Journal napsal, že úřady v Německu a USA prověřují také to, zda se oběťmi otravy nestala novinářka Irina Bablojanová a novinářka a aktivistka Natalija Arnoová.
Milašinová s Němovem původně přiletěla do čečenské metropole Grozného, aby se zúčastnili vynesení soudního verdiktu nad Zaremou Musajevovou, manželkou bývalého soudce čečenského nejvyššího soudu.
„V opozici jsou spory o to, zda jít do voleb na jednotné listině, anebo zvlášť. Teď budou lídři opozičních stran těžko vysvětlovat, proč do voleb nejdou společně, když byli na demonstraci pohromadě.“
Americký exprezident Donald Trump by měl podle prvního verdiktu soudu zaplatit pět milionů dolarů (108 milionů korun) za sexuální zneužití a pomluvu novinářky Jean Carrollové.
Proces začal koncem dubna a týká se práv na ochranu osobnosti. Trump na obvinění reagoval prohlášením, že Carrollová je lhářka, a řekl, že incident se stát nemohl, protože ona „není jeho typ“.
Zkušení stárnou a mladí nepřibývají. Proč v Česku chybí posudkoví lékaři? Jak moc to zpomaluje pomoc státu handicapovaným lidem? A bude to někdo řešit?
Tlak ze strany politiků novinářku netrápí: „Mně to vůbec nevadilo a nevadí mi to ani dnes. Já jsem v tomto prostředí vyrostla, umím v něm žít a ani osobní invektivy na svou osobu neberu fatálně.“
Klicperová odhaduje, že velké množství území své země Ukrajinci získají nazpět: „Jižní frontu kolem Chersonu. Pak i Mariupol. Ale nejsem si jistá, jak to bude s Donbasem, ten je podle mě opevněn.“
Ovsjannikovová v aplikaci Telegram napsala, že ji o šesté ráno vpadla do domova desítka policistů a že ji stíhají kvůli protestu, který podnikla v polovině července na nábřeží řeky Moskvy.