V Rusku zadrželi novinářku, která běžně žije v Česku. Nezaregistrovala se jako ‚zahraniční agentka‘

Ruské úřady ve středu v Kazani zadržely rusko-americkou novinářku Alsu Kurmaševovou, která žije v Česku. Nezaregistrovala se jako „zahraniční agentka“, a teď jí hrozí až pět let za mřížemi, informoval na svém webu Výbor na ochranu novinářů (CPJ), který je případem zaměstnankyně Svobodné Evropy/Rádia Svoboda (RFE/RL) „hluboce znepokojen“.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 16:44 19. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

RFE/RL v prohlášení odsoudila zatčení své novinářky v Rusku a žádá její okamžité propuštění. Na to apeloval i český ministr zahraničí Jan Lipavský. Rusku už je několik měsíců zadržován také další novinář s americkým občanstvím Evan Gershkovich.

Kurmaševovou policie podle Výboru na ochranu novinářů zadržela na základě neopodstatněných obvinění. Vyzval proto k jejímu okamžitému propuštění a stažení veškerých obvinění.

Americký novinář zůstane ve vazbě. Ruský soud zamítl jeho odvolání proti zadržování

Číst článek

„Žurnalistika není zločin a zadržení Kurmaševové je dalším důkazem, že Rusko je odhodláno potlačit nezávislé zpravodajství,“ uvedlo novinářské sdružení.

Oficiálním důvodem zadržení novinářky je podle ruských úřadů to, že se nezaregistrovala jako „zahraniční agentka“, když shromažďovala informace o ruských vojenských aktivitách, které „by mohly být použity proti bezpečnosti Ruské federace“. Pokud by byla postavena před soud a shledána vinou, hrozilo by jí podle Výboru na ochranu novinářů až pět let vězení.

Kurmaševová, která má jak ruské, tak americké občanství, podle RFE/RL žije s manželem a dětmi v Praze. Do Ruska odcestovala 20. května z rodinných důvodů a 2. června byla před svým zpátečním letem dočasně zadržena na letišti v Kazani.

Místo vrácení pasů obvinění

Úřady jí zabavily americký i ruský pas a uložily pokutu za to, že si u nich nezaregistrovala americký pas, uvedlo rádio RFE/RL. Od té doby novinářka čekala na vrácení pasů, ale ve středu jí místo toho bylo oznámeno nové obvinění.

„Nemůže se z Ruska vrátit za svou rodinou do Prahy,“ uvedl na síti X šéf české diplomacie Lipavský, který zároveň apeloval na její propuštění. Podobně se vyjádřilo například francouzské ministerstvo zahraničí, podle něhož je Paříž „velmi znepokojena represivní kampaní ruských úřadů vůči hlasům kritickým k vládě a její útočné válce na Ukrajině“.

‚Nejsou Rambo.‘ Novináři i přes opatrnost platí životem za reportování o ruské agresi na Ukrajině

Číst článek

Novinářka se podle vyjádření RFE/RL dlouhodobě zabývala osudy menšinových etnik v ruském Tatarstánu, Baškortostánu a v oblasti řeky Volhy na Urale. Informovala o snahách chránit tatarský jazyk a kulturu před zásahy ruských úřadů, které podle stanice na menšiny v posledních letech vyvíjí rostoucí tlak.

Podle ruského novináře Dmitrije Kolezeva je zákon, na jehož základě byla Kurmaševová zadržena, napsán tak obecně, že mohou úřady potrestat novináře třeba za zjišťování jmen vojáků. „Vzali další rukojmí,“ konstatoval na síti X Kolezev. Doplnil, že manželem zadržené novinářky je další významný ruský novinář Pavel Butorin.

Už od konce března Rusko zadržuje amerického novináře listu The Wall Street Journal Gershkoviche, který čelí obvinění ze špionáže, za což mu hrozí až 20 let odnětí svobody. Je to první takový případ v rusko-amerických vztazích za téměř 40 let. Jak americké úřady, tak The Wall Street Journal obvinění novináře důrazně odmítají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme