Španělská vláda podpoří zelináře v boji o odškodnění kvůli sporným okurkám
Španělé uvítali zprávu hamburské laboratoře o tom, že původcem nákazy nebezpečnou bakterií, která má na svědomí v Německu 15 životů a minimálně 1.400 nakažených, nejsou salátové okurky ze Španělska. Španělsko se obviněním od počátku vehementně bránilo. Tamní politici se již nechali slyšet, že budou žádat náhrady ztrát.
550 lidí přišlo o práci, 70 tisíc pracovních míst je ohrožených, týdně přichází španělští zelináři o 200 milionů eur a řeší co se 150 tisíci tunami okurek, které teď nikdo nechce. To vše proto, že z Německa se do světa rozšířila zpráva o vražedné nákaze ze španělských okurek. Ta se nakonec ukázala jako falešná, ale škody jsou více než reálné. Španělsko proto bude pravděpodobně žádat odškodné.
Ministryně zemědělství Rosa Aguilar Rivero španělským zelinářům slíbila v jejich úsilí o odškodnění veškerou podporu vlády.
„Německo uznalo, že španělské okurky nejsou příčinou nákazy. Teď čekáme, že se situace v Evropě normalizuje, protože naše produkty jsou kvalitní a podléhají všem kontrolám vyžadovaným evropskou legislativou. Budeme pokračovat v úsilí, aby reakce na tento případ byla na evropské úrovni,“ řekla ministryně.
O reakci Španělska na vývoj kolem nákazy informovala na Rádiu Česko spolupracovnice Lubica Zlochová. Hostem byl i Petr Petráš z Národní referenční laboratoře.
Podle ministryně bude postižený sektor žádat EU o mimořádnou evropskou pomoc a přijetí opatření k nápravě škod. Projednat se to má 17. června na mimořádném jednání v Bruselu.
Španělé ale mluví nejen o miliónových ztrátách, ale také o poškození dobrého jména ve světě. Podle spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Lubici Zlochové je toto pro španělskou stranu mimořádně vážný problém, protože Španělé si dlouhá léty budovali v exportu zeleniny a ovoce dobré jméno.
„Podle informací, které máme, bude 17. června mimořádné jednání ministrů zemědělství EU v Bruselu a bude se řešit otázka kompenzace za škody, které vznikly v důsledku zprávy o španělských okurkách, a jejich dopadů na podnikatele,“ říká s Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské záležitosti.
O případných kompenzacích pro zemědělce mluvil na Radiožurnálu Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské záležitosti
Podle Tlapy nemají španělští zemědělci příliš velkou šanci domoci se nějakého odškodnění přímo od Německa: „Pokud se neprokáže, že tak Němci nejednali s úmyslem poškodit Španělsko, jednali v dobré víře a navíc existují rozsudky soudního dvora, že existuje zásada obezřetnosti. V momentě jakéhokoliv podezření systém zprávy registruje a posílá.“
„Jsou dvě možnosti, jak španělským zemědělcům pomoci. Přímé dotace nebo povolení státní pomoci ze strany samotného Španělska,“ dodává Tlapa.
'Nezodpovědný přístup Německa'
„Nyní podle zemědělců v průběhu pár hodin i kvůli nezodpovědnému přístupu Německa k celé kauze o něj přišli nejen v Evropě, ale dostalo se to i například do USA. Takže očištění image bude velmi náročné,“ uvedla Zlochová.
Španělsko samotné zaznamenalo jen dva případy onemocnění u svých občanů - oba si však také přinesli nemoc z Německa. „U muže, který leží v nemocnici v San Sebastianu se má dnes potvrdit, zda jde o nákazu bakterii EHEC. Nadále je také hospitalizovaná španělská atletka v Hamburgu. Více občanů hlášených není,“ přiblížila Zlochová.
V Česku hygienici prověřovali už tři případy krvácivého průjmu, nemoc byla potvrzena pouze u jednoho z nich. Přítomnost toxického kmenu bakterie EHEC u americké turistky potvrdila Národní referenční laboratoř. Američanka leží v nemocnici v Praze Na Bulovce a má naději na uzdravení.
V současné době probíhá v ČR testování asi 260 vzorků čerstvé zeleniny z různých proveniencí.
Zákeřnou bakterií je mutace Escherichia coli, kterou lékaři znají, i když se povětšinou objevovala u malých dětí. Nyní jsou však nakažení i dospělí lidé a hlavně ženy. „I pro mě je to trochu záhada. Proč je to u těch žen, to si nedovedu představit,“ řekl k tomu Petr Petráš z Národní referenční laboratoře pro E.coli.