'Oligarchové využívají unii jako pokladnu.' Europoslanci jsou znepokojeni čerpáním dotací v Maďarsku
Evropský parlament požaduje důkladnější kontrolu evropských financí směřujících do Maďarska. Europoslanci mají obavy o transparentnost financovaných projektů a napojení rodin vládních činitelů a oligarchů, kteří „využívají EU jako pokladnu,“ píše britský Guardian. Šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová varovala před oligarchy v politice, kteří těží z unijních peněz.
„Maďaři mají velmi vážné problémy, kterými bychom se měli zabývat,“ prohlásila předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová.
Projekty na míru
Členové výboru byli nedávno v Maďarsku na kontrole čerpání peněz z evropských fondů. Ukázalo se, že často míří do rodin členů vlády a také ke spřízněným byznysmenům. Až 36 % projektů mělo jen jednoho uchazeče.
‚Nadhodnocené položky, nejasný žadatel.‘ Posudky upozorňovaly ROP Střední Čechy na rizika farmy Čapí hnízdo
Číst článek
„Jsme svědky toho, že v některých evropských státech se oligarchové stávají politiky a současně těží z finančních prostředků EU a peněz z národních rozpočtů,“ napsala německá europoslankyně Grässleová Guardianu.
Jako příklad uvádí deník českého premiéra Andreje Babiše (momentálně v demisi) za hnutí ANO a jeho kauzu Čapí hnízdo.
Úspěšný Orbánův zeť
Návštěva europoslanců v Maďarsku proběhla současně se zveřejněním zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který doporučil Evropské komisi, aby po Budapešti vymáhala vrácení 13,1 miliardy forintů (v přepočtu přes miliardu korun), které Maďaři využili v letech 2011-2015.
Peníze přišly společnosti Elios, která patří zeti premiéra Viktora Orbána Istvánovi Tiborczovi. Firma se zabývala instalací elektrického osvětlení v maďarských obcích. Unijní vyšetřovatelé konstatovali, že nejméně polovina tendrů byla ušita na míru Tiborczově firmě.
Babiš přesvědčil Orbána o nepotřebnosti regionální rozvojové banky. Nadchl ho projekt rychlovlaků
Číst článek
Starosta Orbánovy rodné vsi
Není to ovšem jediný takový skandál v Maďarsku. Při zadávaná veřejných zakázek se nápadně daří starostovi Orbánovy rodné obce Lőrincovi Mészárosovi, který je podle polského deníku Gazeta Wyborcza pokládaný za jednoho z největších maďarských oligarchů.
Jen od začátku letošního roku podle deníku vyhrál vládní zakázky za téměř 107 miliard forintů (v přepočtu 8,7 miliardy korun).
Jedním z nich je i stavba kanalizačního systému financovaná z evropských fondů. Mészárosova hvězda podle Wyborczej zazářila poté, co se Orbán v roce 2010 stal premiérem.
'Očekávali bychom větší kontrolu'
Na maďarském nepotismu profitovala například také žena místopředsedy vládní strany Fidesz Lajose Kósy. Společnost jeho manželky dostala loni v rámci programu „rozvoje trhu s vepřovým masem“ přes 400 milionů forintů (v přepočtu téměř 32 a půl milionu korun).
Válka s liberalismem je v Maďarsku v kurzu. Opozice nemá bez sjednocení šanci, míní politolog
Číst článek
„Evropské peníze hrají významnou roli při formování oligarchických struktur. Očekávali bychom od unie, že bude více znepokojena tím, jak se v zemi demontují demokratické kontrolní mechanismy,“ cituje polský deník Miklóse Legetiho z maďarské pobočky Transparency International.
Pochyby o projektech v Polsku a v Chorvatsku
Europoslankyně a předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová se v rozhovoru pro Guardian zmínila i o nestandardních procesech v Polsku a v Chorvatsku, kde se zhruba v polovině případů uchází o zakázku jen jeden zájemce. Podle Grässleové to ohrožuje konkurenceschopnost.
Samotné Maďarsko v dubnu čekají parlamentní volby. Jejich jasným favoritem je strana současného předsedy vlády Orbána FIDESZ. Proti ní stojí fragmentovaná opozice.