V USA spustili první orloj podobný tomu pražskému. Stojí před krajanským muzeem v Cedar Rapids
Ve městě Cedar Rapids v americkém státě Iowa mají první orloj pražského typu s pohyblivými figurami na severoamerickém kontinentu. Slavnostně jej spustili český a slovenský prezident Petr Pavel a Peter Pellegrini. Astronomické hodiny předvádějí každou hodinu defilé dvanácti postav, které symbolizují profese a běžný život prvních přistěhovalců české a slovenské národnosti.
Nově zprovozněný orloj je umístěný ve věži před Národním česko-slovenským muzeem a knihovnou v Cedar Rapids, které letos oslavilo 50 let své existence.
Spuštění orloje velkým červeným tlačítkem odpočítala ředitelka muzea Cecilia Rokusek – jak jinak, než v češtině. Poté, co prezidenti Peter Pellegrini a Petr Pavel tlačítko společně stiskli, spustil se úryvek z druhé symfonické básně cyklu Bedřicha Smetany Má vlast.
Postupně se otevírají dvířka a orlojem prochází dvanáct dřevěných soch slovenského umělce Andreje Haršányho. Třeba farmář, kovář, učitelka, sokolka, nebo tancující pár. Ten bylo podle něj nejtěžší vysochat. „Je to totiž kombinace dvou lidských těl, takže toto se mi vytvářelo nejhůře,“ říká sochař ze slovenské Trnavy.
Autorem astrolábu je Vítězslav Špidlen. „Ukazuje to všechna nebeská tělesa. Slunce, měsíc – je možné vyčíst jejich východ, západ. Fáze měsíce,“ popisuje. Celý orloj je řízený počítačem, který ovládá krokové motory – v tom se tedy od mechanického pražského orloje liší.
Na konci defilé figur nekokrhá kohout jako na pražském orloji, ale zaštěká československá ovčák – socha umístěná na druhé straně věže. Orloj je první svého druhu ve Spojených státech.