Jiří Pitín, druhé nejmladší lidické dítě, s sebou dodnes nosí zvonek, který jeho sestra mívala na sáňkách. Dostal ho od své tety, která ho po smrti jeho maminky vychovávala.
Vyhlazení Lidic je asi nejznámější zločin nacistické diktatury na území Česka. Zatímco cílem nacistů bylo vymazat Lidice z mapy, cílem všech následujících vlád bylo vytvořit místo co nejhlubší piety.
Úkolem výsadkářů bylo navázat kontakt s domácím odbojem, a zejména zajistit spojení s Londýnem. Prostředkem byla přenosná radiostanice Libuše, která vysílala ze strojovny lomu Hluboká poblíž Ležáků.
V den vyhlazení obce, 10. června 1942, byl s ostatními lidickými dětmi a ženami převezen do kladenského gymnázia, kde jej nacisté společně s Hanou Špotovou a Dagmar Veselou vybrali k poněmčení.
V literatuře se objevuje i konstatování, že Štemberka měl poskytovat duchovní útěchu lidickým mužům, kteří byli postupně odvádění k popravě. Je to vysoce pravděpodobné, ale jasné důkazy neexistují.
Stehlík ve funkci nahradil Martinu Lehmannovou, která rezignovala kvůli sporu s některými lidickými pamětníky. „Je to o nesprávném výkladu jednoho historického dokumentu,“ říká.
Funkci Stehlík převezme po bývalé ředitelce Lehmannové. Někteří lidé, kteří přežili vyhlazení Lidic, ředitelku minulý rok obvinili, že překrucuje fakta.
„Měl jsem dojem, že to, co mi vadí, paní Lehmanové nevadí,“ vysvětluje důvody odvolání ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmannové ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Deset z 16 vedoucích a odborných pracovníků Památníku Lidice podalo výpověď. Podle nich bude památník po rezignaci ředitelky Martiny Lehmannové navrácen normalizačnímu výkladu dějin.
Památník Lidice loni čelil kritice od lidí, kteří jako děti přežili vyhlazení Lidic. Kritizovali také reportáž ČT, která se zabývala údajným udáním obyvatelky Lidic několik dní před vypálením obce.
Stovky lidí se v neděli sešly na pietě za obec Lidice, kterou před 76 lety vypálili nacisté. U společného hrobu zavražděných obyvatel položily věnce desítky delegací.
Před 75 lety se vystupňoval nacistický teror po atentátu na Reinharda Heydricha. Němečtí okupanti vyhladili Lidice. Dva týdny na to se stejným způsobem pomstili v Ležákách.
Před nedávnem začala návštěvnická sezona v Památníku Lidice, kam se lidé jezdí poklonit památce lidických obětí. Tradiční pietní akce se letos uskuteční v sobotu 14. června. Už večer předtím ale bude znít v lidickém areálu hudba.
Krajský soud v Praze dnes opět otevře případ autorství soch lidických dětí. Sochařka Marie Uchytilová sousoší tvořila po celý svůj život. Její druhý manžel ale trvá na tom, že dílo své ženě pomáhal dokončit, a je tak jeho spoluautorem. Chce proto mít na tabulce u sousoší své jméno. Památník Lidice ale jeho autorství neuznává.
Za účasti kardinála Dominika Duky a nejvyšších ústavních a vládních činitelů probíhá v areálu lidického památníku pietní akt k uctění obětí lidické tragédie. 70. výročí vyhlazení obce nacisty připomene i modtlitba a přehlídka dětských sborů.