Předvolební klání doprovází rozkol mezi snahou stávající hlavy státu a opětovné kandidátky Maii Sanduové o prozápadní směřování země oproti bezprecedentním pokusům Ruska o vměšování se do jeho průběhu
Podněsterská televize zveřejnila na telegramu záběry z bezpečnostních kamer, na nichž je vidět zásah vojenského vrtulníku Mi-8, který následně vybuchl a vzplál.
Bez větší pozornosti evropských a světových médií proběhl na samém konci února tzv. sjezd poslanců všech stupňů neuznané Podněsterské moldavské republiky.
„Podněstří je v souladu s některými rezolucemi mezinárodních organizací považováno za okupované. Osud Ukrajiny to mít nebude z důvodu geografie,“ řekl pro iROZHLAS.cz Jan Šír z FSV UK.
V Moldavsku se mísí ruský vliv a snění o budoucnosti v EU. „Zahájení války znamenalo pokles vyloženě proruských názorů,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz velvyslanec v Kišiněvě Stanislav Kázecký.
Rusko na konci března oznámilo, že výrazně omezí útoky v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země. Situace v obou oblastech se posléze značně uklidnila a tvrdé boje se naopak rozhořely na východě.
Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko prohlásil, že Rusko doufá v zažehnání vývoje, při němž by bylo nuceno v regionu ve prospěch tamních etnických Rusů zasáhnout.
„Za současné situace by zásobování a vůbec podpora vojsk byla otázkou pouze dopravy vzduchem, což by bylo velmi riskantní a asi by to nesplnilo cíl,“ myslí si generál Šedivý.
Válka na Ukrajině by se mohla rozšířit do Podněstří. Jak charakterizovat tento separatistický region v Moldavsku? Server iROZHLAS.cz popisuje jeho současnou podobu i historické asociace.
Incident přichází den poté, co ministerstvem státní bezpečnosti v Podněstří otřásly výbuchy. Tamní ministerstvo vnitra sdělilo, že neznámí útočníci na budovu v Tiraspolu stříleli z granátometů.
Vojensky porazit Rusko je podle politického geografa nepravděpodobné. „Respektive – udělat pat ze strany Ukrajiny. Případně vzít nějaká území zpět,“ nastiňuje.
Moskva chce plně ovládnout Donbas a jih Ukrajiny, řekl v pátek ruský generál. Podle Kyjeva tím Rusko popřelo svá předchozí prohlášení, že nemá územní ambice a prokázalo úmysl Ukrajinu okupovat
Podněstří je separatistická proruská republika v Moldavsku. Generál Minněkajev uvedl, že z ní přichází zprávy o pronásledování rusky hovořících obyvatel.
„Je pravděpodobné, že nepřítel bude pokračovat v cílených útocích na infrastrukturu ve snaze narušit dodávky do válečných oblastí,“ dodal generální štáb.
Rusko se podle generála Petra Pavla může zaměřit na ovládnutí Donbasu a jižního koridoru. Dobytí Mariupolu a eliminace praporu Azov je podle něj pro Rusko otázkou prestiže.
Zatímco ukrajinskou armádu podporují dodávkami zbraní a dobrovolníky státy NATO, ruská válečná koalice je menší. Speciální operace ale na Ukrajině provádí také jednotky Vagnerovců nebo Čečenců.
Pro Rusko, které ovládá separatistické Podněstří, odtržené od Moldavska v krvavé válce po rozpadu Sovětského svazu, je používání ruštiny důležité. A to i jako nástroj a příležitost k uplatnění vlivu.
Po sečtení více než 99 procent hlasů je patrné, že bývalou premiérku Sanduovou v přímé volbě hlavy státu podpořilo 35,77 procenta, zatímco pro Dodona hlasovalo 32,87 procenta voličů.
Rusko odmítá moldavské nároky na odškodnění za přítomnost ruských vojáků v Podněstří. Kišiněv chce najmout mezinárodní právnickou firmu, která by spočítala, kolik Rusko dluží Moldavsku za okupaci
Německá kancléřka Angela Merkelová doufá, že ruský prezident Vladimir Putin se nepokusí uplatňovat vůči Moldavsku stejnou strategii jako na Ukrajině. Řekla to dnes po jednání s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem v Berlíně. Kancléřka rovněž podpořila úsilí Moldavska o upevnění vztahů s EU, přestože to vadí Moskvě.
Mezinárodně neuznaná Podněsterská republika na východě Moldavska volila nového prezidenta. Po více než dvaceti letech přinesly prezidentské volby změnu. A s tím také možné řešení patové situace, která trvá od roku 1990, kdy odpadlický region Podněstří bojoval s Moldavskem o nezávislost.
Evropa i Rusko jsou zajedno v tom, že je třeba vyřešit otázku separatistické republiky Podněstří. Proto dnes v litevském Vilniusu zasednou k jednacímu stolu kromě světových velmocí také zástupci z Podněstří i z Moldavska, které tento odpadlický region považuje za své území.