Skupina působící v Gruzii a v zahraničí chce v říjnu až prosinci destabilizovat situaci v zemi a vyvolat nepokoje s cílem svrhnout stávající režim, varovala gruzínská tajná služba SGB.
Brazilský nejvyšší soud schválil obžalobu prvních 100 osob kvůli nepokojům z letošního 8. ledna, při kterých demonstranti zaútočili na sídla nejvyšších státních institucí v hlavním městě Brasílii.
Kdo má pod kontrolou metropoli Chartúm, není v tuto chvíli jasné. Střety propukly v sobotu právě v metropoli, odkud se rozšířily i do řady dalších míst 45milionové země na severovýchodě Afriky.
„Kolikrát jsme slyšeli od ruských generálů a dalších představitelů, ať už armádních, nebo i civilních složek, že Moldavsko je dalším potenciálním cílem ruské agrese,“ říká analytik Pavel Havlíček.
Bolsonaro dodnes odmítá uznat porážku ve volbách a nepodloženě tvrdí, že brazilský volební systém není důvěryhodný. Část z jeho příznivců tomu věří a volá po vojenském převratu.
Skupina spiklenců kula plány na převrat v Německu v loveckém zámečku, kam jezdili vedlejším vchodem, popisuje BBC. Rod Reussů se od svého prince Heinricha XIII. distancoval.
Frank Heppner bývá občas označován za „německého Gordona Ramsayho". Měl být osobním kuchařem Heinricha XIII., který je považován za hlavu celého spiknutí. A podle plánu se měl po puči ujmout vlády.
O možném odvolání Pedra Castilla peruánský parlament jednal už od října, ve středu o odvolání hlasoval. Po jeho sesazení jmenoval do funkce poprvé v historii ženu, dosavadní viceprezidentku.
„Vláda lituje ztráty jedenácti chrabrých mužů. Byli mezi nimi vojáci i příslušníci polovojenských sil a čtyři civilisté,“ řekl mluvčí vlády Fernando Vaz.
Zpráva od britské nevládní organizace StateWatch uvádí, že od neúspěšného pokusu o převrat v roce 2016 bylo na bázi algoritmů propuštěno více než 20 000 vojáků.
Ambasadoři Spojených států, Francie, Německa a dalších vyzvali Ankaru k propuštění vězněného filantropa Osmana Kavaly. Ten je obviněn z financování protivládních protestů a podílu na pokusu o převrat.
Předseda vlády na armádní prohlášení zareagoval výzvou svým stoupencům, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. Následně oznámil odvolání náčelníka generálního štábu.
„Chtěl bych Vám v tuto chvíli oznámit (...) moje rozhodnutí vzdát se mých funkcí, všech mých funkcí, od nynějšího okamžiku,“ řekl Keita v krátkém vysílání s rouškou na ústech.
Soud v Černé Hoře ve čtvrtek poslal na pět let do vězení dva přední představitele proruské opozice. Shledal je vinnými z účasti na zmařeném pokusu o převrat z roku 2016.
Obyvatelé někdejšího Sovětského svazu a s nimi i celý svět zažívali před 26 lety horké chvíle. Tehdy totiž vypukl pokus o státní převrat inscenovaný zastánci tvrdé linie v sovětském vedení.
Ruské státní úřady byly zapleteny do loňského pokusu o státní převrat v Černé Hoře. Tvrdí to černohorský speciální prokurátor Milivoj Katnić s odvoláním na poznatky z výslechů a přiznání podezřelých, uvedla v pondělí ruská média. Moskva jakoukoli ruskou účast na údajně plánovaném převratu v Černé Hoře důrazně popřela.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svolal do Istanbulu masovou demonstraci. Chce tak ukázat jednotu Turků proti nepřátelům režimu, kteří se ho v polovině července pokusili svrhnout. Mezi pozvanými jsou i někteří vůdci opozičních stran. Kromě Erdogana na shromáždění promluví nejspíš i premiér Binali Yildirim.
Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zahájila kvůli pokusu o převrat čistku ve vlastních řadách. Potlačený puč z 15. července už měl za následek rozsáhlé zatýkání a propouštění stoupenců islámského duchovního Fethullaha Gülena, údajného strůjce rebelie části armády, v justici, školství, v médiích i dalších sektorech.
Pokus o vojenský převrat připravil tureckou ekonomiku o zhruba 300 miliard lir, v přepočtu tedy o 2,4 bilionu korun. S odvoláním na ministra obchodu Bülenta Tüfenkciho o tom informoval turecký tisk. Částka ale nemusí být konečná, jde prý zatím pouze o první odhad škod.
V Turecku ve středu zasedne bezpečnostní rada státu. Podle premiéra Binaliho Yildirima přijme důležitá rozhodnutí, která v současných mimořádných podmínkách zemi zachrání. Podrobnosti nenaznačil. Vláda ale podle premiéra udělá všechno pro zajištění stoprocentní bezpečnosti v zemi. V Turecku také pokračují stále masivnější čistky, které už podle odhadů zasáhly zhruba 50 tisíc lidí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan postupně získává podporu pro opětovné zavedení trestu smrti. Myšlenku už podpořila část opozice, třetí největší parlamentní strana se naopak postavila proti. Trest smrti je prý Erdogan ochoten podpořit, pokud se na něm shodne ústavní většina v tureckém parlamentu.
Řecký premiér Alexis Tsipras v telefonátu tureckému protějšku Binalimu Yildirimovi sdělil, že Řecko zahájilo vydávací řízení s osmi vojáky, kteří v sobotu uprchli vrtulníkem do Řecka. Před soudem stanou dnes. Všichni tvrdí, že nevěděli, že je v Turecku puč a že nebyli jeho účastníky.
Vlivný turecký kazatel Fethullah Gülen obvinil prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, že pokus o převrat zinscenoval. Podobně o událostech uvažují i mnozí další Turci. Podle vlády je ale strůjcem převratu naopak právě Gülen, který žije v exilu ve Spojených státech. Ankara chce do Washingtonu poslat oficiální žádost o jeho vydání. V Istanbulu se mezitím oslavuje zmaření vojenského puče.