Při zmařeném převratu v Guineji-Bissau zemřelo 11 lidí. Prezident viní podezřelé z pašování drog
Jedenáct osob včetně čtyř civilistů bylo zabito při úterním pokusu o státní převrat v Guineji-Bissau proti prezidentovi Umarovi Sissokovi Embalovi. S odvoláním na mluvčího vlády o tom ve středu informovala agentura AFP.
„Vláda lituje ztráty jedenácti chrabrých mužů. Byli mezi nimi vojáci i příslušníci polovojenských sil a čtyři civilisté,“ řekl mluvčí vlády Fernando Vaz.
Prezident Umaro Sissoco Embaló, který z pokusu o převrat vyvázl bez úhony, ze snahy o svržení vlády obvinil podle zpravodajského webu Bloomberg osoby spojené s pašováním drog.
‚Zmařený útok na demokracii.‘ Bezpečnostní složky Guineje-Bissau podle prezidenta odvrátily nebezpečí
Číst článek
„Někteří jedinci, kteří se zapojili do tohoto zbabělého a barbarského činu, už byli vyšetřováni kvůli pašování drog,“ řekl Embaló, který při nástupu k moci v roce 2020 slíbil zakročit proti nelegálnímu obchodu s narkotiky a proti korupci v zemi. Útočníci podle jeho slov nechtěli jen provést převrat, ale také „zabít prezidenta, premiéra a ministry“.
Politická nestabilita provází vývoj v Guineji-Bissau po celá desetiletí. Od získání nezávislosti na Portugalsku v roce 1974 tato země zažila devět pučů nebo pokusů o něj.
Guineu-Bissau, která má asi 1,5 milionu obyvatel, léta trápí korupce a pašování drog. Podle informací agentury AP se tato africká země stala začátkem nového tisíciletí známým přepravním bodem pro kokain mířící z Latinské Ameriky do Evropy. Nahrávala tomu korupce a nízká míra vymáhání dodržování zákonů.