V hlavním městě po klidném začátku demonstrace několik stovek zamaskovaných lidí před vlastním průvodem rozbíjelo okna bank a házelo kameny na policejní auto.
Bakalářská práce jednoho z plzeňských strážníků poukázala na údajné policejní násilí proti bezdomovcům. Strážníci městské policie v Plzni proto budou muset mít osobní kamery.
„Odmítám ustoupit intelektuálnímu terorismu krajní levice, který spočívá v převracení hodnot: z výtržníků by se stali oběti a z policie agresoři,“ dodal ministr.
Jednotka zasahovala ve čtvrtích s největším výskytem kriminality. K násilným činům měla přistupovat s větší rozhodností, například neukázněným řidičům nevypisovala pokuty, ale rovnou zabavovala auta.
Íránci v ulicích protestují od září, kdy v policejní vazbě zemřela Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Velení íránské policie ve středu oznámilo, že bylo zahájeno vyšetřování.
Policie červnovou událost popisovala do médií v rozporu se svědectvím zasahujících zdravotníků. Ústecký krajský policejní ředitel Jaromír Kníže čelí podobné kritice od soudů a úřadů opakovaně.
Snímky ukazují, jak Adam Toledo utíkal 29. března před policistou, který jej poté zastřelil, když podezřelý zastavil a začal zvedat ruce. Večer se v Chicagu konaly menší protesty.
Otec zastřeleného černocha, Walter Wallace starší, vyzval ke spravedlivému vyšetření případu. Zároveň však zdůraznil, že neschvaluje násilí a rabování.
Zatímco zástupci Bostonu a Toronta v posledních hodinách otevřeně diskutovali možný bojkot vzájemného utkání druhého kola play-off, Milwaukee na nic nečekalo. NBA vzápětí odložilo středeční program.
Demonstranti protestovali proti způsobu, jakým srbské úřady řeší současnou koronavirovou krizi. Vadí jim rovněž plány na vyhlášení zákazu vycházení. Ten by však měl být v následujících dnech zrušen.
Nepokoje v Atlantě propukly poté, co starostka Keisha Lanceová Bottomsová oznámila, že přijala rezignaci náčelnice policie Eriky Shieldsové. Ta složila funkci po pátečním zastřelení Raysharda Brookse.
Střety s policií byly hlášeny například z města Santa Monica v Kalifornii. Podle médií tam protest provázelo rabování, policie se lidi snažila rozehnat mimo jiné gumovými projektily.
Starosta amerického Minneapolisu Jacob Frey vyhlásil ve městě noční zákaz vycházení v obavách z pokračujících protestů. Demonstrace v minulých dnech přerostly v násilnosti.
Důvodem je smrt Afroameričana George Floyda, který přišel o život při zatýkání policií. Prezident Donald Trump pohrozil, že „když začne rabování, začne střelba“.
Policistka si podle své výpovědi spletla patra. Překvapilo ji, že dveře „jejího“ bytu nejsou zamčené. Když vstoupila dovnitř, vykročil proti ní nájemník se zmrzlinou v ruce. Na místě ho zastřelila.
„Ti, kteří na tom nesou vinu, ponesou zodpovědnost,“ uvedl resort v prohlášení. Nejde o ojedinělý případ policejní brutality, který se dostal na veřejnost.
Tamní pochod neměl povolení a policisté vyzývali přítomné, aby se rozešli, jinak použijí sílu. Skupinky demonstrantů se následně rozprchly do okolních ulic a v jedné z nich začaly budovat barikády.
Řidič, kterého v září v Plzni zastavili policisté v civilu, podal novou stížnost. Ohrazuje se proti tomu, že mu Generální inspekce bezpečnostních sborů neumožnila nahlédnout do vyšetřovacího spisu.
Dva policisté v civilu, kteří v září ve dne za plného provozu se zbraní v ruce zakročili proti řidiči v Plzni, jsou podle zjištění Radiožurnálu šéfy západočeské zásahové jednotky.