Ve Filadelfii pokračují protesty proti policejnímu násilí po zastřelení afroameričana
Stovky lidí již druhou noc řadě ve Filadelfii, největším městě amerického státu Pensylvánie, demonstrovaly za rasovou spravedlnost poté, co tam policie zastřelila 27letého černocha Waltera Wallace. Policie střelbu zdůvodnila tím, že muž držel nůž, který odmítal pustit. Podle své rodiny trpěl bipolární poruchou a při konfrontaci s policií se psychicky zhroutil.
Úterní protesty začaly poklidně, ale postupně se s nástupem noci stávaly více konfrontační. Policie uzavřela obchodní čtvrť v západní části města, kde předešlou noc propuklo rabování. Násilníci ale podle záběrů místního televizního zpravodajského kanálu WPVI vzali útokem obchody v oblasti Port Richmond v jiné části města. Jinde policisté demonstranty zatlačovali za bezpečnostní barikády.
Otec zesnulého černocha, Walter Wallace starší, vyzval lidi, aby z úcty k jeho synovi a rodině ukončili násilí. „Neschvaluji násilí, ničení města, rabování obchodů a veškerý ten chaos,“ řekl novinářům a skupině shromážděných občanů. Zároveň vyzval k zajištění spravedlivého vyšetřování.
V Louisville vypukly protesty kvůli rozhodnutí v kauze Breonny Taylorové. Dva policisté byli postřeleni
Číst článek
Ve Spojených státech se proti rasismu a policejní brutalitě demonstruje od konce května, kdy ve městě Minneapolis zemřel při policejním zásahu recidivista černé pleti George Floyd. Protesty se pak rozšířily do celého světa. Situace ve Filadelfii podle Reuters do značné míry připomíná protesty v Minneapolisu a v dalších městech, které začaly poklidně, ale v noci přerostly v násilí a rabování.
Bílý dům v prohlášení v noci na středu uvedl, že vláda prezidenta Donalda Trumpa „je připravena nasadit veškeré federální zdroje k ukončení nepokojů“. Pensylvánie, která má velkou menšinovou populaci, je klíčovým státem v souboji mezi republikánem Trumpem a demokratem Joem Bidenem o prezidentské křeslo.
Biden uvedl, že policii podporuje, ale chce se mimo jiné zabývat reformami potřebnými k řešení rasových nerovností. „Naše srdce jsou zlomená kvůli rodině Waltera Wallace mladšího a kvůli všem, kteří se potýkají s emocionální tíhou poté, co se dozvěděli o ztrátě dalšího černošského života v Americe," uvedl Biden na twitteru. „Na Walterově životě záleželo,“ dodal.
V úterý po zastřelení Wallace propukly protesty také v newyorském Brooklynu. Podle policejního mluvčího byl jeden policista zraněn a několik policejních vozů bylo poškozeno. Někdo se podle kanálu NBC News pokusil skupinou policistou projet autem. Zatčeno bylo zhruba 30 osob.
Kolik lidí bylo v noci na středu zatčeno či zraněno ve Filadelfii podle Reuters zatím není jasné. Předešlou noc bylo podle úřadů zraněno 30 policistů a zadrženo 90 lidí.
Protesty propukly několik hodin poté, co kolemjdoucí zveřejnil video, na němž dva policisté s namířenými zbraněmi vyzvali Wallace, aby pustil nůž. Ten se k nim přiblížil, následně je slyšet střelba a Wallace se zhroutil na zem.
Při střetu s příznivci Black Lives Matter v Salemu používali zastánci Trumpa pálky i hasicí přístroj
Číst článek
Wallace trpěl bipolární poruchou a jeho manželka policistům před střelbou sdělila, že má psychické problémy, uvedl právník rodiny zastřeleného.
„Říkala jsem policii, aby přestala. ‚Nestřílejte na mého syna, prosím nestřílejte na mého syna‘,“ uvedla Wallaceova matka Catherine Wallaceová. „Vůbec mi nevěnovali pozornost a mého syna zastřelili,“ dodala.
Zastánci policejní reformy tvrdí, že policisté jsou příliš často přivoláváni k situacím, kde by mohli více pomoci sociální pracovníci. Předseda filadelfských policejních odborů John McNesby policisty hájil s tím, že Wallace jednal agresivně a držel nůž.