Případ policejního násilí na lidech bez domova má řešení. Strážníci v Plzni budou mít osobní kamery
Větší spolupráce neziskových organizací, zástupců města i městské policie. Takový je závěr čtvrteční veřejné diskuse na téma policejního násilí na lidech bez domova v Plzni. Vše odstartovala bakalářská práce jednoho z plzeňských strážníků, která poukázala na údajné policejní násilí. Výpovědi strážníků se pak dostaly na veřejnost díky projektu s názvem Násilí a pořádek.
Jeho autoři včerejší akci organizovali a kromě zástupců dotčených organizací se diskuse zúčastnila zhruba 50 zájemců.
„Občas probouzejí bezdomovce v zimě tím, že jim šlápnou na nohu, jelikož mají nohy promrzlé, a to je taky dost bolí,“ cituje jednu z výpovědí Ondřej Dvořák, spoluautor výstavy nazvané Násilí a pořádek, která se v Plzni objevila v rámci festivalu Jeden svět.
„Zdrojem citací je bakalářská práce jednoho městského policisty, který zpovídal své kolegy. Ti se mu svěřili, že byli svědky činů, které popisují. Násilí vůči lidem bez domova,“ říká Ondřej Dvořák.
„Skutečně jsem přesvědčený, že se to tady nedělo a neděje,“ říká velitel městské policie v Plzni Petr Nováček.
K tématu teď autoři uspořádali veřejnou diskusi. „Doufal jsem, že bude dotazů od lidí více. Ale zjistil jsem spoustu zajímavých informaci od všech pozvaných osob. Doufám, že se stav bude zlepšovat. A hlavně že to, co tady bylo zmíněno, že se děje, už se nikdy dít nebude,“ říká účastník diskuse pan Petr.
Podle radní Světlany Budkové by se měly začít pravidelně scházet zástupci města, městské policie i neziskových organizací a předávat si zkušenosti. „Aby městská policie získala pocit, že lidé z neziskovek, kteří pracují v terénu s lidmi bez přístřeší, jsou jejich pomocníci. Dlouhodobě lidi znají, takže dokážu pomoci s tím, aby byla komunikace co nejvíc bezproblémová,“ míní Světlana Budková.
Městská policie Plzeň podala trestní oznámení kvůli bakalářské práci. Strážník v ní popsal agresi kolegů
Číst článek
Také plzeňská městská policie zavedla opatření, která mají případnému nevhodnému chování strážníků zabránit.
Nová opatření
„Nařídili jsme strážníkům, aby po dobu výkonu služby používali osobní kamery. Budou nahrávat zejména ty situace, které můžou vyvolat nějaký konflikt. Je to dokumentace na jednu stranu protiprávního jednání, pro případný správní orgán. Ale zároveň je to i ochranná pomůcka pro ně,“ říká velitel plzeňské městské policie Petr Nováček.
„Druhým nástrojem je využívání GPS ve vysílačkách, v mobilech, ve vozidlech. Pokud budeme mít informaci o tom, že došlo k protiprávnímu jednání, které měl způsobit někdo ze strážníků, dokážeme to okamžitě vyhodnotit a zjistíme, jestli tam vůbec někdo byl nebo nebyl,“ uzavírá Petr Nováček.
Při každoročním školení se budou strážníci taky učit, jak pracovat s lidmi bez domova. Pomáhat jim v tom nově mají zástupci neziskových organizací.
„Doufám, že najdeme společnou cestu, protože když jsme se bavili se zástupci městské policie, tak to vypadá, že máme v podstatě úplně stejné názory na stav v Plzni a na způsob, jakým ho napravit,“ dodává Martin Parula, ředitel spolku Ulice Plzeň.