„Na začátku roku stálo kilo smetany 58 korun, v současné době stojí 105 korun. Tuk chybí na celém evropském trhu,“ říká prezidentka Potravinářské komory Večeřová.
Podle jeho rozhodnutí nemůže členský stát Evropské unie zakázat používání obvyklých výrazů k označení výrobku, když pro něj neexistuje alternativní název.
Od začátku příštího roku nelze počítat s poklesem cen potravin, když mají růst ceny energií. Snížení daně z přidané hodnoty o tři procenta se proto nemůže projevit, uvedla šéfka Potravinářské komory.
Řada velkých potravinářských firem skončila loni s rekordními zisky. Premiér Petr Fiala je vyzval, aby zlevnily. Obchodníci ale popírají, že by jejich výdělky byly tak vysoké, aby mohli ceny upravit.
23:35
Praha||Tomáš Pancíř, vpl|Ekonomika|Dvacet minut Radiožurnálu
„Řada pekařů nakoupila drahé obilí a bohužel se z něj stále vyrábí. O poklesu, pokud se ty ceny vrátí na normální úroveň, se můžeme bavit po aktuální sklizni,“ vysvětluje Dana Večeřová.
Vláda se podívá na ceny potravin od zemědělců po prodejce. „Bude jenom dobře, pokud to udělá někdo nezávislý – nemůže to ale být ministr zemědělství,“ tvrdí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Velký chov na Tachovsku představuje asi 15 procent produkce vajec v Česku, což denně vychází na zhruba půl milionu vajec, která budou v obchodech chybět.
„Náklady se řadě výrobců, zejména těch malých a středních, zvedly o 100 % a to nikdo není schopen promítnout do koncové ceny, protože to by bylo neprodejné,“ říká prezidentka Potravinářské komory.
Nedostatky u kontrolovaných organizací se týkaly hlavně zadávání veřejných zakázek, ve kterých příjemci vybrali dodavatele bez výběrového řízení nebo uzavřeli smlouvu na vyšší než vysoutěženou cenu.
Česká republika by měla omezit vývoz pšenice. Po vládě tento krok požaduje Svaz pekařů a cukrářů. Cena obilniny totiž prudce roste kvůli válce na Ukrajině.
Člověk, který uvádí obal na trh, má podle zákona zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly kvůli ekologii co nejmenší. Pravidla se ale při vyrábění obalů příliš nedodržují.
„Při válce ve Vietnamu používala americká armáda nechvalně známý přípravek Agent Orange. Dodnes z toho mají lidé zdravotní následky jak tam, tak ve Spojených státech,“ uvedl europoslanec Pavel Poc.