Drahé máslo ovlivňuje několik faktorů, zejména nedostatek tuku, zvýšená poptávka po jiných mléčných výrobcích a dlouhodobé šlechtění krav zaměřené na dojivost oproti tučnosti, řekl Jiří Kopáček.
Od začátku příštího roku nelze počítat s poklesem cen potravin, když mají růst ceny energií. Snížení daně z přidané hodnoty o tři procenta se proto nemůže projevit, uvedla šéfka Potravinářské komory.
Řada velkých potravinářských firem skončila loni s rekordními zisky. Premiér Petr Fiala je vyzval, aby zlevnily. Obchodníci ale popírají, že by jejich výdělky byly tak vysoké, aby mohli ceny upravit.
Slevové akce by měly mít nastavená pravidla, například aby jeden výrobek nemohl být v akci trvale. „Pojďme říci, že rohlík bude v akci jednou za čtvrtletí, ale ne každý týden,“ říká Miroslav Koberna.
Prezident potravinářské komory Toman vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí. České mlékárny by se měly soustředit na tuzemský trh. Vyzval i spotřebitele, aby máslo nekupovali do zásoby.
Potravináři požadují kontrolu veškerého dováženého masa a vajec. Dozorové orgány v některých evropských státech nefungují, řekl v úterý na tiskové konferenci prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád závadnost v evropských kontrolách připustil, plošné kontroly v Česku ale podle něj nejsou možné.
Češi dbají na své zdraví. Alespoň podle nejnovějšího průzkumu společnosti GfK. Často sportují a zajímají se také o zdravé stravování. Podle České asociace Sport pro všechny mají tuzemští sportovci rádi cyklistiku, lyžování nebo třeba míčové sporty a utrácí za ně několik stovek měsíčně. Sportovní vybavení také stále častěji vybírají jako dárek pro své blízké.
Zboží označené jako "česká potravina" bude muset splňovat přísnější pravidla. Rozhodla o tom vláda. Na pultech obchodů by se tak neměly objevit potraviny, které jsou v Česku jenom zabalené.
Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman žádá zákaz dovozu polských potravin. Stát podle něj nedokáže bránit dovážení závadných potravin z Polska. Měl by proto import zastavit do doby, než Poláci zlepší kontrolu kvality. Ministr zemědělství Petr Bendl už ale oznámil, že o plošném zákazu neuvažuje. K řešení problému podle něj postačí zvýšené kontroly a sankce.
O tom, které české potraviny získaly od Evropské unie certifikát kvality, nemají čeští zákazníci většinou ani tušení a z obalů potravin znají obvykle jen tuzemskou značku Klasa nebo Regionální potravina. Potravinářská komora to teď chce změnit a evropské označení kvality potravin chce dostat do širokého povědomí Čechů a Češek.
České republice se sice v Bruselu podařilo získat pro výrobky jako České pivo, Hořické trubičky, Třeboňský kapr nebo Špekáčky nálepku chráněného označení, čeští zákazníci o tom ale stále příliš nevědí. Výrobci se proto rozhodli představit pravé domácí potraviny v kampani za 52 milionů korun. Podílet se na ní budou kromě potravinářů také stát a Evropská unie.
Překvapivě dobře obstály při testování vánoční čokoládové kolekce a figurky. Na jejich kvalitu se letos znovu zaměřila Potravinářská komora. Prověřila celkem 16 produktů. Všechny, které výrobce označil jako čokoláda, přitom podle zjištění komory opravdu obsahovaly předepsaný 25 procentní podíl kakaové sušiny.
Třetina těstovin prodávaná v českých obchodech neobsahuje deklarované množství vajec. Většinu méně kvalitních těstovin vyrábějí české společnosti, které je zároveň prodávají za nižší cenu. Vyplývá to z nejnovějších testů Potravinářské komory. Podle nich naopak dražší těstoviny přicházejí ze zahraničí a bývají kvalitnější.
Výrobci si stěžují na nový internetový portál Potraviny na pranýři, podle Potravinářské komory web poškozuje výrobce. O celé situaci chce jednat s ministrem zemědělství Petrem Bendlem z ODS. Portál ministerstva zemědělství a potravinářské inspekce má upozorňovat na nekvalitní a nebezpečné potraviny na českém trhu a za prvních 24 hodin ho vidělo 200 tisíc lidí.
Kvalita potravin na českém trhu je v posledních měsících často předmětem diskusí. Přibývá totiž zpráv o závadách, které odhaluje potravinářská a zemědělská inspekce. Podle výrobců jsou částečně na vině supermarkety, protože je prý svou cenovou politikou nutí obcházet kvalitativní normy. Potravinářská komora navrhuje, aby se znovu obnovil systém norem a předpisů, které bývaly právně závazné.
České úřady si stěžují na postup Poláků v aféře používání technické soli. Do Prahy prý nepředávají dostatek informací a dozorové orgány tak obtížně pátrají po potravinách, ve kterých by se posypová sůl mohla vyskytovat.