„Starost o půdu, o vodu, o krajinu není jenom věc zemědělců, je to věc celé společnosti, protože přece všichni potřebujeme dobrou, kvalitní čistou vodu, potraviny,“ říká biolog Miroslav Šimek.
Bahno na silnicích a v řekách, ztráta tisíců hektarů půdy ročně. Eroze ohrožuje 60 procent polí. Přísnější protierozní pravidla ale ministři poněkolikáté odložili. Mají platit od podzimu 2025.
V hloubce do jednoho metru je v polovině prázdnin ve srovnání s řadou minulých let větší množství vody a v mnoha oblastech je půda nasycena nadprůměrně proti průměrnému stavu v letech 1961 až 2015.
Co je to zdravá půda? Jak může odolávat erozi? A dokážou zemědělské dotace zohledňovat péči o ni? V pořadu Českého rozhlasu Plus Leonardo Plus odpovídá půdní biolog Ladislav Miko.
Na lesních cestách v Beskydech vědci poprvé měřili, jak rychle odteče při přívalovém dešti voda do údolí. Pro účely pokusu obarvili vodu na modro potravinářským barvivem.
Sucho se má v nadcházejících deseti dnech rozvinout především ve středních polohách a podhorských oblastech, vyplývá z predikcí modelů, které vědci prezentují na webu Intersucho.
Klimatická změna se projevuje i v letošní sezoně, zejména v nížinách začínají fenologické fáze u rostlin o tři týdny dříve, což je činí zranitelné vůči pozdním mrazům.
Měla by se na nejkvalitnější zemědělské půdě výslovně zakázat výstavba obchodních center a skladů? Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu.
Jde především o experiment. Kromě fotovoltaiky společnost s univerzitou vysadí druhý vinohrad bez solárních panelů a pak porovnají úrodu na obou. Vědci navazují hlavně na výzkumy z Francie.
Přínos žížal vědci zkoumali za pomoci analýzy map půdních vlastností, výnosu plodin a výskytu žížal. Zjistili, že větší dopad na obiloviny a další potraviny mají žížaly v oblastech globálního jihu.
Geologové na Vysočině testují nový přístroj, který dokáže přijímat signál magnetického pole. V budoucnu by mohl posloužit například k udržitelnému průzkumu hornin a půdy.
Nasycená je jak svrchní vrstva do 40 centimetrů, tak na většině území i spodní vrstva do jednoho metru. Vyplývá to z informací, které v pondělí vědci zveřejnili na webu Intersucho.cz.
Za poslední tři měsíce byl největší nedostatek vláhy v severozápadních Čechách, relativní nasycení půdy vláhou nižší než procento ale bylo v celé severní části Čech a na jižní a střední Moravě.
Při pohledu na mapu nasycenosti půdy je na tom jižní Morava nejhůře společně s Polabím a Poohřím. Proti průměru však panuje nejhorší situace v severní polovině republiky na východ od Prahy.
„Musíme s lidmi neustále komunikovat a vysvětlovat jim, proč to není žádoucí, aby tam jezdili na kolech,“ vysvětluje Starosta Václav Krtek (Osek všem).
Genocida původních Američanů ani po 530 letech neskončila, myslí si Juan Mancias. Vypráví, že oblast při ústí řeky Rio Grande do Mexického zálivu je podle kmenového mýtu místem zrození jeho národa.
Muzeum K-S 14 v Králíkách získalo do svých sbírek ojedinělý nález. Uniformy wehrmachtu i další věci uložené v bedně naznačují, že šlo o majetek dvou vojáků, jednoho zkušeného a jednoho nováčka.
„Tání ledovců destabilizuje půdy a přispívá k erozi,“ vysvětluje polární bioložka Kateřina Kopalová, která studuje krajinu v odledněných polárních oblastech.
„Pokud začíná rašení či nastupují první květy dříve než je obvyklé, tak i déle čerpají vodu z půdy a ta může později chybět,“ dodává k současnému počasí Pavel Zahradníček z Akademie věd.
Její kmen plánuje na získaných pozemcích vytvořit například divokou zahradu, kde bude pěstovat potraviny. Návrat půdy původním obyvatelům je tak zároveň krokem k ochraně přírody.
„Říkal jsem si, že když tam budou vstupovat lidi, kteří jsou slušní, a když se budou chovat slušně, tak se to celé může změnit. To bylo naivní,“ říká Pavel o členství v komunistické straně.