„Toto vítězství poskytuje našim novinářům potřebný impuls k tomu, a aby bojovali proti zlomyslné propagandě autoritářských vlád,“ řekl ředitel stanice Stephen Capus.
Pomoc instituci, která vysílá z Prahy do 23 zemí světa včetně Ruska nebo Íránu, kde nezávislá média nemohou volně pracovat, mezitím nabídla Evropská unie.
V Česku Willem-Alexander navštíví redakci rádia Svobodná Evropa, posvětí zvon a podepíše několik dohod. Bude také jednat s Petrem Pavlem a Petrem Fialou.
Kvůli vysoké poptávce enormně vyskočily také ceny, které pozůstalí platí za pochování svých blízkých. Před válkou pohřby stály v přepočtu kolem 4500 korun, nyní se cena vyšplhá až na 8000 korun.
Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit 12 milionů dolarů pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.
„Naši zaměstnanci a jejich rodiny nyní nesou následky, zatímco RFE/RL nadále čeká, až USAGM poskytne Kongresem schválené finanční prostředky,“ uvedl v prohlášení šéf RFE/RL Stephen Capus.
„Vedení Agentury Spojených států pro globální média nemůže jednou větou, která prakticky neobsahuje žádné vysvětlení, donutit rádio k uzavření – ani když jim to nařídil prezident,“ uvedl soudce.
Žaloba požaduje, aby soud zvrátil rozhodnutí o zrušení Agentury Spojených států pro globální média, která vedle Hlasu Ameriky financovala i Rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, které sídlí v Praze.
„Pro Evropu je skutečně důležité, aby takové vysílání fungovalo,“ říká pro Český rozhlas Plus europoslanec Jan Farský (STAN). Tomáš Kubín (ANO) ale tvrdí, že nevidí praktický způsob provedení.
Ukončení financování souvisí s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zredukovat na zákonné minimum Agenturu Spojených států pro globální média, aby mohl omezit federální úřednický aparát.
Prezidenti Trump a Putin mají řešit příměří na Ukrajině. „Přál bych si mír, ale takový, který povede k tomu, že Rusko už nebude schopno nás ohrožovat imperiálními ambicemi,“ říká ministr Jan Lipavský.
Čínským médiím blízkým komunistické straně historicky vadil Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Asie, které vysílaly například o utlačování ujgurské menšiny. Deník Guardian nyní píše o čínské škodolibosti.
Rádio Svobodná Evropa významně přispěla k pádu železné opony. Nyní Američané zastavují jeho financování a to v době, kdy je velká část světa zaplavená přívalem lží, polopravd a fake news
USA oznámily z důvodů úspor ukončení financování Rádia Svobodná Evropa a také Hlasu Ameriky. „Je to smutná zpráva. Podle mého neuvážené rozhodnutí,“ říká Joylon Naegele.
Ministr zahraničí Jan Lipavský chce s unijními kolegy řešit budoucnost Rádia Svobodná Evropa, jehož financování USA plánují ukončit. Europoslankyně Nerudová chce téma otevřít i v Evropském parlamentu.
Americká vláda ukončuje financování Rádia Svobodná Evropa. Podle prezidenta stanice to ohrozí přístup k nezávislým zprávám pro miliony posluchačů v zemích s omezenou svobodou médií.
Ukončení financování souvisí s pátečním rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zredukovat na zákonné minimum Agenturu Spojených států pro globální média (USAGM).
Mezi nejhorší zážitky Alsu Kurmaševové v ruské vazbě patřily zimní měsíce. Na cele střídavě nešlo topení a venku byly třicetistupňové mrazy, popisuje ve třetím díle seriálu Putinova vězeňkyně.
Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda už dříve ruské úřady označily za „zahraničního agenta“, to je termín, který používají pro osoby a organizace, které jsou podle jejich názoru pod zahraničním vlivem.
„Rozdíl mezi domácími a zahraničními akcemi byl zásadní: v zahraniční museli vystupovat jako diplomaté a skrývat svou činnost. Doma to byl otevřený teror,“ popisuje badatel Radek Schovánek.
22:51
Bělehrad/Moskva||Magdaléna Fajtová|Ekonomika|Svět ve 20 minutách
Vývoz se podle novinářů týká zboží od traktorů až po elektroniku. Například srbská společnost Kominvex v roce 2022, kdy začala vyvážet do Ruska, zvýšila své zisky více než tisícinásobně.
Dobrovolníci ze Srbska bojují na straně Ruska přesto, že v cizích armádách válčit nesmějí, zakazuje jim to zákon. Wagnerova skupina se navíc snažila rekrutovat v srbském vysílání ruské televize.
Rodiny vojáků zemřelých krátce po vstupu do armády nedostávají informace, co se s jejich syny či manžely stalo. Sibiřská pobočka rozhlasové stanice Rádia Svobodná Evropa o nic natáčela reportáž.