Britský premiér začíná předvolební kampaň ‚masochisticky‘. Šance na výhru mají labouristé

Předvolební kampaň ve Spojeném království má za sebou první den. Parlamentní volby budou 4. července a podle předvolebních průzkumů i výsledků doplňovacích a regionálních voleb se očekává vítězství opoziční Labouristické strany. Tématem voleb bude například migrace a plán konzervativců deportovat nelegální migranty. Labouristé vyzývají ke změně a Skotská národní strana zase po skandálu své bývalé lídryně volá po tom, aby Skotové „volili srdcem“.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rishi Sunak zahájil kampaň dvoudenní cestou, ve které navštívil například přístav Nigg na severu Skotska. Chce navštívit i Wales

Rishi Sunak zahájil kampaň dvoudenní cestou, ve které navštívil například přístav Nigg na severu Skotska. Chce navštívit i Wales | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Předseda vlády Rishi Sunak podniká cestu, kterou komentátoři popisují jako masochistickou – během dvou dní chce navštívit Anglii, Skotsko a Wales. Severní Irsko tradičně vynechá.

Hlavním motivem kampaně konzervativců je zajištění finanční stability a pokračování v nastoupené cestě. Sunakovi v tomto hraje do karet, že v Británii klesla inflace ke dvěma procentům, což byl jeden z deklarovaných cílů jeho strany.

Místo na podzim půjdou Britové hlasovat už v červenci. Největší šance mají zatím labouristé

Číst článek

Naopak labouristé a jejich lídr Keir Starmer mluví o obrácení listu, volbě změny a konci chaosu. Nový předseda Skotské národní strany (SNP) John Swinney, který partaj vede od května, zase vyzval Skoty, aby „hlasovali svým srdcem“.

Skotsko

Ve Skotsku dosud vládla právě Skotská národní strana, která chtěla původně využít parlamentní volby jako referendum o setrvání Skotska ve Velké Británii. Takový program měla Nicola Sturgeonová, letitá předsedkyně skotské vlády a šéfka SNP. Plán ale strana na podzim 2023 odložila pod vedením Hamzy Yusufa, který Sturgeonovou ve vedení vystřídal.

Teď má Skotská národní strana znovu nové vedení a prožívá velmi těžké chvíle. Sturgeonová a její manžel byli tento týden obviněni ze zpronevěry peněz, které lidé vybrali na kampaň za nezávislost Skotska.

Myšlenka nezávislosti je kvůli tomu silně pochroumaná. Někteří Skotové brali Skotskou národní stranu jako základ své životní identity a zpronevěra pro ně byla rána. Proto možná Swinney vyzval lidi, aby volili srdcem – volit v této situaci hlavou by bylo těžké.

Skotská expremiérka Sturgeonová byla propuštěna. Policie ji krátce zadržela kvůli financování kampaně

Číst článek

Deportační lety

Jedním z velkých témat, které stálo dosavadní vládu mnoho sil a peněz, bylo zastavení nelegální migrace – konkrétně dohoda o deportaci nelegálních migrantů do Rwandy.

Toto téma zajisté ovlivní volby. Předseda vlády Sunak po jejich vyhlášení uvedl, že není pravděpodobné vypravení prvního letu do Rwandy ještě před volbami. 

Labouristé řekli, že tento plán zastaví. Je proto pravděpodobné, že pokud volby vyhrají, zamýšlené deportace nelegálních migrantů půjdou k ledu.

Úroveň migrace je ale dobrou zprávou pro konzervativce, protože ve čtvrtek vyšla poslední data statistického úřadu, že po mnoha letech příliv migrantů do Británie klesl. To je další bod, který si Sunak bude v kampani jistě připisovat k dobru.

Je otázka, jestli toto všechno budou Britové vnímat, nebo jestli budou „jen“ chtít změnu.

Zmiňovaní migranti jsou v azylových centrech, ale také v hotelech, což je jádro problému. Britský stát za ně platí nemalé peníze a zdá se, že tam zůstanou. Lidé tam mnohdy na udělení azylu čekají celé roky.

Jaromír Marek, kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme