Opatření by mohlo zasáhnout zejména závod na zkapalněný zemní plyn Jamal v arktické části Ruska, ze kterého je plyn rozvážen do přístavů v EU a dále do zbytku světa.
Studie nicméně upozorňuje, že firmy, které se z Ruska zcela stáhly, se na celkovém obratu vytvářeným zahraničními podniky v Rusku před válkou podílely zhruba 30 procenty.
České úřady počítaly s tím, že Marčevskému dočasnou ochranu odeberou, a on tak přijde o povolení k pobytu. To se nicméně mohlo stát až 60 dní poté, co zařazení na sankční seznam nabyde právní moci.
Sankce mají zasáhnout proruskou síť, která se v Česku pokoušela rozvíjet vlivovou operaci. Ta mohla potenciálně mít dopad na bezpečnost ČR a Evropské unie, řekl Petr Fiala.
Sankční balík tentokrát neobsahuje sektorové sankce, jako tomu bylo například u toho předchozího. Obsahuje ale omezení vůči dalším 106 jednotlivcům a 88 právnickým osobám.
„Rusko vede útočnou válku na Ukrajině, způsobilo nám neskutečné problémy. Podívejte se, kolik stojí elektřina a plyn, jaká je inflace. A to vše kvůli Putinovi,“ říká šéf diplomacie.
Češi ruské majetky zmrazili údajně jako první na světě. Nyní bude vláda žádat Evropskou unii, aby i ona dala ruskou majetkovou agenturu na sankční seznam, aby se tedy připojily i další země.
„Veškeré komerční aktivity podniku včetně pronájmu jsou odteď nelegální,“ uvedl Lipavský. Zápisem na sankční seznam se zmrazí majetek, který podnik v Česku vlastní či jinak ovládá, doplnil.
Od začátku ruské invaze se také dobře rozvíjí obchod Moskvy s několika středoasijskými republikami, Tureckem a některými evropskými státy. Mezi nimi jsou Bulharsko, Řecko, Slovinsko a také Rakousko.
Český sankční seznam podporovatelů Vladimira Putina se rozrostl na šest jmen, mimo jiných přibyl ruský zbrojař Boris Obnosov. Sankcionuje vláda lidi napojené na Putinův režim dostatečně razantně?
Nově byli na český sankční seznam zařazeni ruský podnikatel Boris Obnosov a jeho dcera s manželem Olga a Rostislav Zorikovovi. Je to pro oligarchu velký zásah?
Vláda ve středu schválila návrh ministerstva zahraničí o uvalení sankcí na výrobce raket Borise Obnosova, jeho dceru Olgu a jejího manžela Rostislava Zorikova.
Británie v reakci na „ruské pokusy zničit ukrajinskou národní identitu“ uvalila sankce na čtrnáct osob, z nichž jedenáct se podle ní podílelo na násilném přemisťování dětí.
Podle šetření Navalného Fondu boje proti korupci vlastní Obnosovovův zeť Rostislav Zorikov přes firmy Alterra a Riomax čtyřpodlažní dům na Žižkově v hodnotě asi šesti milionů eur.
Podle šéfa české diplomacie lze jednoduše dohledat důkazy o Kirillových veřejných výstupech „podporujících válku na Ukrajině a ospravedlňujících zvěrstva, kterých se ruští vojáci dopouštějí“.