Česko zařadilo na sankční seznam ruského zbrojaře, jeho dceru a zetě, který vlastní nemovitosti v Praze
Na český sankční seznam přibyla tři jména. Vláda schválila, aby na něj ministerstvo zahraničí dopsalo výrobce raket Borise Obnosova, jeho dceru Olgu a jejího muže Rostislava Zorikova, který podle odhalení Fondu proti korupci vlastní v Praze nemovitosti za desítky milionů. Jejich majetek bude zmrazen a nebudou smět navštívit Česko, kde má ale jeden z nich trvalý pobyt. Jde o třetí rozšíření vnitrostátního seznamu, kde je nyní celkem šest Rusů.
Český sankční seznam se rozšířil o Borise Obnosova, jeho dceru Olgu a jejího muže Rostislava Zorikova. Jejich zápis schválila na středečním zasedání vláda. Jména všech tří Rusů se již objevila v aktualizovaném dokumentu na webových stránkách ministerstva zahraničí.
Na ruského zbrojaře Obnosova a jeho zetě, který v Česku vlastní několik nemovitostí, upozornil na začátku května Fond boje s korupcí vězněného ruského opozičníka Alexeje Navalného.
Británie rozšiřuje sankce kvůli deportacím ukrajinských dětí. Zahrnují ruskou ministryni kultury
Číst článek
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na konci července na twitterovém účtu uvedl, že společně s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) prověří možnost jejich zařazení na vnitrostátní sankční seznam, kde se nyní skutečně ocitli. Lipavský odmítl další vyjádření.
Prakticky to pro Obnosova, jeho dceru Olgu a jejího muže Zorikova znamená, že nesmějí vstoupit na území České republiky a bude jim zmrazen veškerý majetek, který v Česku vlastní.
„Současně se zmrazením majetku je zakázáno přímé či nepřímé poskytování jakýchkoliv výhod té osobě. To souvisí s obstavením účtů a kontrolou různých plateb,“ popsal už dříve pro iROZHLAS.cz diplomat David Konecký, který spolupracoval na vzniku sankčního zákona.
Boris Obnosov šéfuje ruskému zbrojařskému holdingu Taktičeskoje raketnoje voruženije (Тактическое ракетное вооружение), který vyrábí rakety používané pro útoky na Ukrajinu.
„S Putinem má Obnosov bezpochyby osobní vztah, osobně mu podává zprávy, což není úplně obvyklé. V médiích bývá často označován za Putinova vrchního poradce přes rakety,“ popsala Seznam Zprávám ředitelka Navalného fondu Marija Pevčichová.
Afrika, Kyrgyzstán nebo Arménie. Některým státům ‚záhadně‘ vzrostl dovoz, zboží nejspíš putuje do Ruska
Číst článek
Podle zjištění této ruské protikorupční organizace vlastní Obnosovovův zeť Rostislav Zorikov, který podniká v polygrafii a dováží tiskařské stroje, přes firmy Alterra a Riomax čtyřpodlažní dům na Žižkově v hodnotě asi šesti milionů eur, tedy zhruba 145 milionů korun.
Zorikovovi také patří luxusní byt o rozloze 140 metrů čtverečních a hodnotě okolo 1,1 milionu eur (přibližně 26,5 milionu korun) v pražských Hlubočepích, uvádí Meduza s odkazem na Fond proti korupci. Podle Seznam Zpráv má Zorikov také nejpozději od června 2020 trvalý pobyt v Česku.
„Připomínám, že ve stejném roce, kdy se Zorikov v Rusku formálně prokazoval jako celkem chudý člověk, koupil v Praze penthouse za milion eur. Otázka tedy zní, odkud tyto peníze pocházejí. Z jeho malého tiskařského byznysu, jak jsme prověřovali, to určitě není. Je třeba to otevřít jako klasický případ praní špinavých peněz,“ řekla dříve Seznam Zprávám Pevčichová.
Raději EU
Sankční zákon v Česku platí teprve od Nového roku. Umožňuje zařazovat osoby na vnitrostátní sankční seznam například kvůli porušování lidských práv. Jméno „nominuje“ ministerstvo zahraničí, o zápis na seznam rozhoduje vláda.
Rodina šéfa ruské zbrojní firmy navzdory sankcím vlastní podle fondu Navalného v Česku dům i byty
Číst článek
Aktuálně je na českém sankčním seznamu pět jmen. Prvním zapsaným byl letos 26. dubna moskevský patriarcha Kirill, 28. června následovali podnikatel Vladimir Jevtušenkov a jeho syn Felix Jevtušenkov.
Ministerstvo ani vláda nekomentují dopředu, o jakých osobách uvažují, aby se předem nemohli připravit například převodem majetku na někoho jiného.
Současně se Česko snaží navrhovat jména na sankční seznamy Evropské unie, ne vždy je ale možné dosáhnout shody mezi 27 členskými státy.
„Náš cíl je ale vždy dostat tu osobu na sankční seznam EU, aby byl dopad vyšší. Zapisování na národní seznam je z pohledu sankčního zákona vnímáno spíše jako výjimka, která se používá ve chvíli, kdy to považujeme za velmi důležité,“ vysvětlil diplomat Konecký.