Británie rozšiřuje sankce kvůli deportacím ukrajinských dětí. Zahrnují ruskou ministryni kultury

Britská vláda v pondělí oznámila, že do sankčního režimu vůči Rusku zařadila dalších 14 lidí, včetně ruské ministryně kultury Olgy Ljubimovové a ministra školství Sergeje Kravcova.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruská ministryně kultury Olgy Ljubimovové

Na Ljubimovovou byly uvaleny sankce za poskytování podpory politice a akcím, které „destabilizují Ukrajinu nebo ohrožují její územní celistvost“ | Zdroj: Reuters

Zatímco na Ljubimovovou byly uvaleny sankce za poskytování podpory politice a akcím, které „destabilizují Ukrajinu nebo ohrožují její územní celistvost“, Kravcov se na sankční seznam dostal za účast na tom, co Británie označila za „program ruské vlády na nucenou deportaci a převýchovu ukrajinských dětí“. Informovala o tom agentura Reuters. Ruské velvyslanectví v Londýně sankce označilo za nepřijatelné.

Zpeněžené deportace. Ukrajinské děti do Ruska posílají i rodinní ‚přátelé‘, chtějí na tom vydělat

Číst článek

Británie v reakci na „ruské pokusy zničit ukrajinskou národní identitu“ uvalila sankce na čtrnáct osob, z nichž jedenáct se podle ní podílelo na násilném přemisťování dětí.

Zákaz cestování a zmrazení majetku se dotkne i bývalého ředitele ruského vysílání státní televize RT Antona Krasovského, který loni z obrazovky vyzýval k utopení či upálení ukrajinských dětí. Za svá slova se poté omluvil, RT s ním ale pozastavila spolupráci.

Celkem Spojené království v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu na sankční seznam zařadilo více než 1600 osob a subjektů.

Britský ministr zahraničí James Cleverly prohlásil, že sankce dopadají na ty osoby, které podporují režim ruského prezidenta Vladimira Putina, včetně programu nucených deportací ukrajinských dětí.

„V jeho mrazivém programu nucených deportací dětí a nenávistné propagandě, kterou vypouštějí jeho přisluhovači, vidíme Putinův skutečný záměr - vymazat Ukrajinu z mapy,“ uvedl Cleverly. „Sankce pohánějí k odpovědnosti ty, kteří podporují Putinův režim, včetně těch, kteří by rádi viděli Ukrajinu zničenou, její národní identitu rozpuštěnou a její budoucnost vymazanou,“ dodal.

Rusko reaguje na zatykač na Putina. Schválilo zákon, který trestá spolupráci se soudem v Haagu

Číst článek

Ruské velvyslanectví v Británii označilo nové sankce za „kategoricky nepřijatelné a právně neplatné“ a v prohlášení uvedlo, že mezi sankcionovanými osobami jsou i ty, které se podílely na záchraně dětí.

Rusko dříve uvedlo, že na své území přemístilo přibližně 700 tisíc dětí z „konfliktních“ zón na Ukrajině. Moskva tvrdí, že její program přivážení dětí z Ukrajiny na ruské území má chránit sirotky a děti opuštěné v oblastech bojů. Podle Británie bylo mnoho dětí posláno do převýchovných táborů, kde jsou „vystaveny akademické, kulturní, vlastenecké a vojenské výchově zaměřené na Rusko“.

Podle Ukrajiny však bylo mnoho dětí deportováno nezákonně a Spojené státy uvedly, že tisíce dětí byly násilně odebrány ze svých domovů. Ukrajinské ministerstvo pro integraci okupovaných území v současnosti eviduje 19 492 dětí jako „nelegálně deportovaných“.

Právě kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v březnu zatykač na Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou.

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme