‚Já zastupuji Boha, vy ďábla.‘ Vůdce Tálibánu znovu zavádí veřejné kamenování žen v Afghánistánu

Tálibán znovu začne tvrději prosazovat vlastní výklad práva šaría, prohlásil o víkendu nejvyšší vůdce Tálibánu, Hibatullah Akhundzada. Veřejné kamenování a bičování žen hrozí milionům afghánských žen a dívek. Afghánistán se tímto krokem vrací do 90. let.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské ženy

Talibán znovu zavádí veřejné bičování a kamenování žen. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Šaría je právní systém, který islám odvozuje z Koránu. Tam, kde nelze odvodit přesný význam, mohou náboženští učenci předložit svou interpretaci. Extrémistické skupiny používají vlastní výklad pro upevnění svého postavení. 

„Budeme bičovat ženy, veřejně je ukamenujeme k smrti.“ Tato slova pronesl v televizi nejvyšší vůdce Talibánu. Tvrdší výklad práva šaría. 

„Můžete říct, že je to proti vašim demokratickým zásadám, můžete říct, že když ženy veřejně ukamenujeme nebo zbičujeme, tak porušujeme jejich práva, já to ale vidím jinak, hájím lidská práva, jsem zástupcem Boha, Západ ďábla.“ pokračoval vůdce Tálibánu.

Členka afghánské organizace Women´s Window of Hope bojující za lidská práva po tomto projevu shrnula situaci afghánských žen.

25:00

Dva roky vlády Tálibánu: Zákazů pro afghánské ženy a dívky přibývá, nesmějí už ani do parku

Číst článek

„Teď nemají nikoho, kdo by se za ně postavil, kdo by je ochránil před tresty Tálibánu. Afghánské ženy jsou teď samy,“ říká právnička Safia Arefi.

Státy i mezinárodní organizace dlouhodobě mlčí a k situací žen v Afghánistánu se nevyjadřují, čímž veřejné bičování a kamenování nepřímo umožňují, píše britský zpravodajský server The Telegraph.

Temné časy

„Peníze, které do Afghánistánu putují z mezinárodních organizací na humanitární pomoc, jdou Tálibánu, který je používá k nesprávným účelům a tím víc se staví proti ženám. My ženy tak žijeme ve vězení, a Tálibán nám ho každým dnem zmenšuje,“ říká Tala, bývalá státní úřednice.

„Jako žena se v Afghánistánu necítím bezpečně. Každé ráno začíná přívalem oznámení a příkazů odvozených z práva šaría, které ženám ukládají omezení a přísná pravidla, zbavují je i těch nejmenších radostí a hasí naději na lepší budoucnost,“ dodává.

„Můžete říct, že je to proti vašim demokratickým zásadám, můžete říct, že když ženy veřejně ukamenujeme nebo zbičujeme, tak porušujeme jejich práva, já to ale vidím jinak.“

(Vůdce Tálibánu)

Po srpnu 2021, kdy v Afghánistánu Tálibán převzal moc, zrušil západem podporovanou ústavu Afghánistánu a nahradil jí svým výkladem práva šaría. „V posledních dvou a půl letech Tálibán zrušil instituce, které poskytovaly služby afghánským ženám,“ uvedla Samira Hamidi, afghánská aktivistka Amnesty International.

Amnesty Interational informuje o omezeních, kterým ženy každodenně čelí. Dívky mohou chodit pouze na první stupeň základní školy, nesmí pracovat, objevovat se v televizi nebo chodit do parku. I lékařská péče je velmi omezená. Té nemohou dosáhnout bez doprovodu muže, stejně tak jako cesty, která by měla být delší než 72 kilometrů.

Historie

Vůdce Talibánu zmiňoval plán zavedení veřejného bičování a kamenování žen již ve svém projevu po dobytí Kábulu v roce 2021. V témže roce uvedl, že se Tálibán vrací k trestům, které byly používány v 90. letech. Soudy Tálibánu v té době zaváděly fyzické tresty jako například sekání rukou usvědčených zlodějů nebo veřejné popravy.

V Afghánistánu přibývá sebevražd mladých dívek. Situace se zhoršila po uzavření škol pro ženy

Číst článek

Za poslední rok nařídili Tálibánem jmenovaní soudci na 417 veřejných poprav a bičování, z toho bylo 57 žen. V únoru Tálibán veřejně popravoval lidi na stadionech, na které se ostatní spoluobčané měli z výchovných důvodů dostavit, uvádí Afghan Witness, organizace monitorující lidská práva v Afghánistánu.

Afghánské organizace zabývající se lidskými právy rozhodnutí vůdce Tálibánu sice děsí, ale nepřekvapuje. Poslední zbytky práv, která zatím aspoň v některých ohledech ženy a dívky chránily, se postupně vytrácí. Miliony afghánských žen a dívek tak stojí před těžkými časy.

Klára Fišerová, ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme