Maďarsko podle Orbána chce, aby se pravidelně konal takzvaný schengenský summit, kde budou premiéři a prezidenti diskutovat o současných bezpečnostních výzvách v schengenském prostoru.
Nejvytíženější pozemní hraniční přechod v Evropě, a podle zlých jazyků také jedno z nejzkorumpovanějších míst v Evropě, najdeme v Bulharsku. Od obce Kapitan Andreevo je to do Turecka jen přes řeku.
Třináct let po původním zamítnutí se země z jihovýchodní Evropy stala součástí vnitroevropského Schengenského prostoru. Vítězství vyhlašované rumunskými lídry je ale jen částečné.
Zachování pozemních kontrol znepokojuje řidiče kamionů. Důvodem jejich zachování na silnicích je veto Rakouska, které se obává přílivu žadatelů o azyl.
Rumunsko a Bulharsko leží na hlavních trasách nelegálního obchodu se zbraněmi, drogami a lidmi. Evropská komise ale uvedla, že šetření prokázalo, že splňují všechny požadavky vstupu do Schengenu.
„Zemřel dnes ráno ve svém pařížském bytě,“ řekla jeho dcera. Bývalý socialistický politik patřil mezi hlavní strůjce evropské integrace. Bylo mu 98 let.
Namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem potrvají do 22. listopadu. „Dokud nebude fungovat skutečně účinná ochrana vnější hranice EU, budeme muset dopady nelegální migrace řešit,“ napsal Rakušan.
Při vstupu do Evropské unie mohou Rusové přijít o soukromý majetek, třeba o auto. Vyplývá to z aktualizace sankční politiky EU. Několika rodinám v Německu už se stalo, že musely opustit svůj vůz.
Vláda minulý týden prodloužila kontroly na hranicích o deset dnů. Na hranicích už nevypomáhají vojáci a celníci, namátkové kontroly provádějí jen policisté. Slovenský ministr vnitra rozhodnutí uvítal.
Za kávu v kavárně nebo restauraci si lidé na mnoha místech v Chorvatsku musí připlatit. Země přešla na euro a první dny roku se nesou ve znamení někdy i výrazného zdražování zboží a služeb.
Chorvatsko prožívá dvojí velký okamžik ve svých dějinách evropské integrace. Od 1. ledna se stane součástí schengenského prostoru. Zároveň vymění své chorvatské kuny za společnou evropskou měnu euro.
Kontroly na česlo-slovenských hranicích zavedené kvůli migrační vlně prodloužilo ve středu o 30 dní také Česko. Podle českého ministerstva vnitra však mají být už pouze namátkové.
„Mnohé balkánské země to chápou. Chápou, že přes ně proudí uprchlíci do Evropy a že se to Evropské unii nelíbí, a vědí, že s tím musí něco dělat,“ nastiňuje Tomáš Pojar, poradce premiéra.
Denně je na ostrahu hranic na dvanáctihodinovou službu nasazeno kromě vojáků 150 policistů. Podle ministryně Jany Černochové za celou dobu vojáci odsloužili 4000 směn.
„Je to politická záležitost. Přidáváme se k Polsku, baltským zemím a Finsku. Dáváme tím najevo, že se záležitost netýká jen zemí, které s Ruskem sousedí,“ říká Jiří Schneider.
„Máme speciální vládní program, ale jedná se o podporu osobám, které jsou opravdu prokazatelně a dlouhodobě součástí opozice v Rusku,“ říká ministr zahraničí Jan Lipavský.
Unijní snažení o táhnutí za jeden provaz proti pandemii se stále nedaří. Po nedávných rozmíškách ohledně vakcín a jejich zajišťování se teď na scénu vrátil problém, který Evropská unie už řešila loni.
Prostřednictvím Eurotunelu se odehrává 25 procent obchodní výměny mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Ročně se přes něj převeze zboží v hodnotě 140 miliard eur.
Díky dohodě budou moci Španělé volně cestovat do Gibraltaru a obyvatelé tohoto britského území, kterých je 32 tisíc, budou moci volně cestovat po Španělsku a ostatních zemích schengenského prostoru.