Američané si cestují po Evropě zákazu navzdory. Mohou za to ‚chaotická‘ opatření zemí EU

Rozdílná opatření zemí Evropské unie a jejich ne vždy striktní dodržování a kontrolování umožňují americkým turistům, aby se volně pohybovali v zemích schengenského prostoru. A to i přes to, že by pro ně mělo být kvůli koronavirové pandemii ve Spojených státech téměř nemožné se do EU dostat.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé kvůli volbám mnohdy musejí cestovat tisíce kilometrů. Jako první mohou Češi volit v Americe.

Brusel se přitom chlubil tím, že se mu povedlo částečně zavřít vnější hranice Unie, aby tak zabránil dalšímu šíření koronaviru. | Foto: Edar | Zdroj: CC0 1.0/pixabay.com

Server Politico mluvil s turistou z Miami, který léto tráví ve Španělsku. Přiletěl z Floridy, v současnosti jednoho z nejhůře postižených států USA, do Velké Británie. Odtud pak cestoval dál do Španělska, kde byl uvítán stejně jako ostatní cestující ze Spojeného království.

Španělsko a Portugalsko bez turistů: v červnu tam přijelo jen mizivé procento návštěvníků

Číst článek

Brusel se přitom chlubil tím, že se mu povedlo částečně zavřít vnější hranice Unie, aby tak zabránil dalšímu šíření koronaviru ze zemí, kde nákazu stále nemají pod kontrolou.

Nicméně toto bezpečností opatření zdaleka není dokonalé. Cestující z „nebezpečných“ nebo takzvaných červených zemí, jako jsou právě Spojené státy, totiž do zemí schengenského prostoru vstupují díky kombinaci mezer v regulích, malému dozoru nad dodržováním pravidel i různícím se národním opatřením.

Někteří, právě jako výše zmíněný turista, se do země dostanou díky nejasným pravidlům ohledně příjezdů ze třetích zemí. Ale jsou i jiné možnosti.

Aby se vyhnuli turistickému zákazu, využívají bohatí Američané svých kontaktů a zajišťují si dopisy, které tvrdí, že cestují obchodně. Pro Politico to popsal poradce cestovní kanceláře, jenž pracuje s Američany, kteří se do Evropy chtějí podívat.

Hranice Evropské unie

Od 1. července otevřela EU své vnější hranice pouze vybraným zemím. Jedná se například o Alžírsko, Kanadu, Gruzii, Japonsko, Černou Horu, Maroko, Nový Zéland nebo Uruguay. Evropská unie by měla být otevřena jen zemím s nízkým počtem nakažených na počet obyvatel. Spojené státy, Brazílie nebo Rusko tak na seznamu nefigurují.

25:54

Máme to nejhorší za sebou? Pokud se pandemie nevrátí, tak ano, říká ekonom Petr Zahradník

Číst článek

Evropská unie se snažila zkoordinovat jak a komu se hranice budou otevírat právě pomocí seznamu bezpečných zemí. Finální rozhodnutí je ale v kompetenci národních vlád.

Seznam je pouze doporučením a každá země si z něj může vybrat, kterým zemím své hranice otevře. Česká republika si na svůj seznam proto vybrala několik států z výše uvedeného seznamu - a to Thajsko, Tunisko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.

Mluvčí Evropské komise v e-mailu pro Politico zdůraznil, že Brusel „opakovaně žádal vlády o koordinaci v zavádění a kontrolování zákazu cestování. EU přístup jednotlivých hlavních měst monitoruje a bude v tom pokračovat i během zbytku srpna.

„Jsme si vědomi toho, že chybí společný postup. Samotné státy zdůraznily, že je potřeba jednat jednotně a očekáváme proto, že budou aplikovat doporučení smysluplným způsobem, uvedl.

Jenže i to pak komplikuje situaci pro úřady, pokud se cizinci rozhodnou volně cestovat po schengenském prostoru. Na většině pozemních hranic už totiž žádné kontroly nejsou, nebo pouze namátkové.

Koronavirus uzavřel Česko turistům. V Praze se počet návštěvníků oproti loňsku propadl téměř o 94 procent

Číst článek

Hraniční kontrola se provádí pouze na vnějších schengenských hranicích. Vzhledem k poloze České republiky, která přímo sousedí pouze se schengenskými státy, se vnější hranice nachází jen na mezinárodních letištích (letiště s lety mimo schengenský prostor),“ vysvětluje v e-mailu pro server iROZHLAS.cz Adam Rözler z českého ministerstva vnitra.

Jednotlivé národní vlády i letiště navíc kontrolují turisty odlišnými způsoby. Zatímco pro některé je pro vstup do země klíčová národnost cestujících, jiné země se rozhodují podle toho, z jakých zemí cestují.

V praxi to znamená, že lidé, kteří by se ze svých zemí do EU nedostali, cestují přes třetí země jako je Spojené království, kam například Američané mohou. A odtud směřují do některé země EU.

Cestovní ruch

Česko se stejně jako ostatní evropské země potýká s nedostatkem turistů. Podle dat Českého statistického úřadu, zveřejněných minulý týden, klesl počet ubytovaných cizinců ve druhém čtvrtletí o téměř 96 procent.

Obzvláště těžká je situace pro klasické letní destinace závislé na turismu jako španělské ostrovy nebo Itálie. Právě Italové si ale návrat amerických turistů nepřejí. V průzkumu YouGov to prohlásilo 61 procent z více 1000 dotazovaných.

A podobně dopadly i další průzkumy v Dánsku, Francii, Španělsku, Německu, Norsku nebo Finsku, připomíná server Schengenvisainfo news.

Situace ve Spojených státech

Situace se navíc stále nezlepšuje. Denně v zemi v souvislosti s nemocí covid-19 umírá zhruba 1000 lidí. Od začátku pandemie se v zemi koronavirem nakazilo přes pět milionů lidí a více než 169 tisíc i zemřelo.

Cases up because of BIG Testing! Much of our Country is doing very well. Open the Schools!

14:03 – 03. 08. 2020

16840 119716

Americký prezident Donald Trump nicméně tvrdí, že se čísla zdají tak špatná jen proto, že Spojené státy navýšily počet prováděných testů a není podle něj potřeba přísných bezpečnostních opatření.

Podle americké stanice CNN mohou Američani cestovat například do Irska nebo Spojeného království, pokud pak zůstanou dva týdny v karanténě. Právě to se ale podle serveru Politico často neděje.

Rözler z českého resortu vnitra připomíná, že pokud by osoby, které mají na území země zakázaný vstup, byly kontrolovány policií, hrozil by jim postih. Česká republika ale kontroly na vnitřních hranicích neprovádí.

Sergio Carrera, vedoucí Programu spravedlnosti a vnitra v Centru pro studia evropských zákonů, situaci shrnul ještě otevřeněji. Současný systém označil za chaotický a pro Politico zdůraznil, že cestování se umožňuje spíše na základě politických dohod, než pandemické situace. 

Zároveň ale dodal, že zatímco někteří se snaží zákazy obejít a situaci zneužít, pro mnoho lidí je zákaz cestování skutečným problémem, který komplikuje jejich životy.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme